IPS LCD monitory

Radenie podľa
Počet produktov na stránku
Filtrovanie podľa ceny bez DPH
V aktuálnej sekcii 4 produktov

LCD monitor 24" Dell Professional P2417H IPS

LCDDEL24011

1920x1080, 16:9, VGA, DPort, HDMI, kabeláž

Skladom > 20 ks
  Konfigurovať

LCD monitor 24" Dell Professional P2419H IPS

LCDDEL24017

1920x1080, 16:9, VGA, DPort, HDMI, kabeláž

Skladom > 50 ks
  Konfigurovať

LCD monitor 24" Dell UltraSharp U2415 IPS

LCDDEL24013

1920x1200, 16:10, DPort, mini DPort, HDMI, kabeláž

Skladom > 100 ks
  Konfigurovať

LCD monitor 24" Dell UltraSharp U2421E IPS

LCDDEL24020

1920x1200, 16:10, DPort, HDMI, USB-C, kabeláž

Skladom Posledný kus
  Konfigurovať
Doprava zdarma

Objednaním tohto produktu teraz získate dopravu zdarma na celú objednávku a po celej ČR i SK.

Všetky nami dodávané monitory sú v garantovanej kvalite A+. Čo u nás tento najvyšší stupeň kvality značí? To nájdete presne popísané v našom článku o garancii kvality monitorov.

Viete, ako vybrať vhodný LCD monitor? Tie časy, kedy sme vyberali monitory iba podľa veľkosti zobrazovacej plochy sú preč. Dnes už takmer každý porovnáva jas, kontrast a výbavu. Čo ale samotný typ panelu? Vyznáte sa v skratkách TN, PVA alebo IPS?

Po prečítaní nasledujúceho porovnania pochopíte, prečo novšie modely 24 "LCD monitorov (napríklad Dell P2411, P2412 alebo P2413) nemusia byť vždy lepšie, než starší model Dell U2410 s technológiou IPS.

TN (Twisted Nematic)

)

Ide o najstaršiu a najlacnejšiu technológiu LCD panelov, ktorá je u lacnejších modelov dodnes hojne používaná. Jej výhodami sú rýchla odozva a nízke výrobné náklady. Nevýhod je už viac a patrí medzi ne nižšia, zvyčajne 6-bitová farebná hĺbka, ktorá je pre potreby vyššieho počtu farieb dopočítavaná pomocou technológie FRC. Pri požiadavke na nezobraziteľný odtieň farby si tak monitor poradí tým spôsobom, že okolité pixely prevedie na farby známeho odtieňa, a to tmavšieho a svetlejšieho, aby sa priemer, ktorý ľudské oko z určitej vzdialenosti vníma, čo najviac blížil požadovanému odtieňu. Tým dochádza k určitému skresleniu, ktoré môže alebo nemusí byť problémom v závislosti od toho, k čomu monitor používame. Ďalej medzi nevýhody patria malé pozorovacie uhly. Pri pohľade zo strán, zhora či zdola obraz mení farby a jas a zhoršuje sa zážitok zo sledovania. To je zapríčinené usporiadaním kryštálov v paneli, cez ktoré sa láme vyžarované svetlo. O to dôležitejšie je preto mať pri monitore s TN panelom polohovateľný stojan, ktorý nám umožní nastaviť monitor do požadovaného uhla vzhľadom k našim očiam. Pozorovacie uhly sa bežne vylepšujú doplňovaním filtrov, ktoré však môžu mať zase iné negatívne vlastnosti pri sledovaní obrazu. Posledným z problémov, ktoré spomeniem, sú chybné pixely. Tie sa môžu vyskytnúť na paneli ľubovoľného typu, avšak iba na TN také pixely neustále svietia, čo pôsobí veľmi rušivo.

Klady Zápory
+ Rýchla odozva - Nízka farebná hĺbka
+ Nízka cena - Malé pozorovacie uhly
- Trvalo svietiace chybné pixely

IPS (In Plane Switching)

Moderná a stále sa rozvíjajúca technológia, ktorá je určená pre náročných užívateľov s vysokými nárokmi. Farebná hĺbka býva 8-bitová, čo znamená možnosť zobraziť 16,7 miliónov farieb oproti iba 262 tisícom v prípade 6-bitovej farebnej hĺbky. Pozorovacie uhly sú vďaka zmenenému usporiadaniu kryštálov veľmi vysoké, a to 178° vertikálne i horizontálne, bez toho, aby dochádzalo k výraznej zmene obrazu. Ak sa vyskytne chybný pixel, potom nesvieti, ale zostáva trvalo zhasnutý, čo je výrazne menej rušivé a možno to prirovnať ku smietke prachu, ktorá sa na monitore usadí. Mnohí si jedného chybného pixelu na IPS paneli ani nevšimnú. Nevýhodou IPS je zvyčajne o niekoľko milisekúnd dlhší čas odozvy (6-8 ms) ako u TN (5 ms). V mnohých ohľadoch je teda technológia IPS lepšia a vhodnejšia pre úpravu fotografií a grafické práce, čomu ale zodpovedá aj vyššia cena.

Klady Zápory
+ Väčšia farebná hĺbka - Pomalšia odozva
+ Veľké pozorovacie uhly - Vyššia cena
+ Zhasnuté chybné pixely

PVA (Paternet Vertical Alignment)

Technológia, ktorá si kládla za cieľ opraviť nedostatky TN, ale pritom byť cenovo dostupnejšia ako IPS. Do určitej miery sa to podarilo. Zobrazovacie vlastnosti sú lepšie, ako u TN a cena je nižšia ako u IPS. Čo sa týka zobrazenia farieb však PVA nedosahujú kvalít IPS panelov. Prípadné chybné pixely nesvietia a ako u IPS teda príliš nerušia. Doba odozvy je nízka ako u TN. Celkovo sa jedná o akýsi kompromis medzi dvoma vyššie uvedenými.

Čomu dáte prednosť?

Rozhodovanie je veľmi jednoduché. Buď uprednostníte nižšiu kvalitu a súčasne ušetríte, alebo kúpite drahší monitor, ale s vyššou kvalitou. Existuje ale jedno prekvapivé riešenie, kedy za nižšiu cenu môžete zaobstarať kvalitný IPS monitor. Môžete totiž vybrať značkový repasovaný IPS monitor Dell so zárukou 49 mesiacov, teda viac ako 4 roky. Ak nemáte skúsenosti s repasované technikou, nie je potrebné sa obávať. Repasovaný monitor je na pohľad od nového prakticky na nerozoznanie. Ak budete nespokojní, môžete ho vrátiť v priebehu 14 dní aj keď ste firma. Navyše vám garantujeme, že ho dodáme k vám na stôl nasledujúci deň a vašu prípadnú reklamáciu vyriešime najneskôr do 5 dní. Má vôbec zmysel investovať do nového IPS monitora Dell, keď u repasované získate takéto služby?

Filtrovať tovar podľa parametrov
Displej
Doporučené rozlíšenie
Uhlopriečka
Formát obrazovky
Typ panelu
Skutočný jas
Výbava
VGA (D-SUB)
DVI-D
DisplayPort
HDMI
Interné reproduktory
Vstavaný USB HUB
Model
Model
Zrušiť vybrané filtre