Ako vybrať refurbished notebook
Sme radi, že máte záujem o naše rady, ktoré vám majú pomôcť vybrať ten správny repasovaný notebook. Každý užívateľ má úplne odlišné potreby a možnosti. Skĺbením týchto dvoch vstupných informácií dokážeme spoločne vybrať ten správny notebook práve pre vás.
Hneď na začiatku si povedzme, že nebudeme hľadať ten najlepší a najvýkonnejší stroj na trhu, pokiaľ to bezpodmienečne nepotrebujeme. Každý rozumne uvažujúci človek vždy hľadá cestu úspor, čo je jedna z vecí, s ktorou budeme pri výbere kalkulovať.
Silne vám odporúčame preštudovať si najprv 3 základné témy, predtým ako sa pustíte do výberu vhodného notebooku. Ide o nasledovné:
Nové x Repasované
Záruka
Skladová dostupnosť
Model notebooku a prevedenie
Ak sa teda rozhodnete pre nákup repasovaného notebooku u skutočného špecialistu na konkrétny značkový tovar s vlastným zázemím, zostáva vybrať vhodný model.
Základnou vstupnou informáciou pri výbere notebooku je fakt, či budete s notebookom často cestovať, alebo ho budete používať ako náhradu stolného počítača a prenášanie nebude tak časté. Pre časté cestovanie sa hodia notebooky s LCD displejom o veľkosti 10"až 13", čím sú dané nielen menšie rozmery, ale aj hmotnosť. Je ale potrebné si priznať, že práca na menšom displeji je menej komfortná a hlavne používatelia s horším zrakom môžu byť nespokojní. Ak teda toľko necestujete, môžete sa zamerať na notebooky s LCD displejom o veľkosti 15" a viac. Tieto notebooky sú vďaka väčšiemu LCD displeju naopak rozmernejšie, majú vyššiu hmotnosť a vyššie nároky na kapacitu batérie. Pre bežného užívateľa nie je toto nijako veľkou prekážkou, ale ak cestujete skutočne často, túto variantu jednoznačne neodporúčame.
Ak si neviete rady, je tu zlatý stred, teda notebooky s LCD displejom cca 14", ktoré sú určitým kompromisom a z tohto dôvodu sú tiež najpredávanejšie. Pokiaľ máme vybranú kategóriu, môžeme prebrať jednotlivé parametre.
Licencia operačného systému
Operačný systém Windows je jedným z najčastejšie nelegálne používaných SW (programov) vôbec. Je potrebné si uvedomiť, že iba legálny operačný systém vám zaistí, že bude riadne aktivovaný, aktualizovaný a vaše dáta budú v bezpečí. Ak sa neskôr preukáže, že používate nelegálnu kópiu OS Windows, hrozia vám nemalé sankcie, a to aj v prípade, že nepoužívate počítač na podnikanie. Pred nákupom sa teda uistite, či vami nakúpený notebook bude obsahovať naozaj všetky náležitosti pre budúce preukázanie legálneho pôvodu OS. Za to, aký používate vo svojom počítači SW (program) zodpovedáte vy, ako majiteľ alebo užívateľ, nie predajca. Uistite sa teda:
1) či notebook, ktorý chcete objednať, obsahuje licenčný štítok označovaný ako „COA štítok“ s rovnakým označením licencie, ako je tá, ktorú kupujete
2) či je OS Windows predinštalovaný
3) či je na faktúre uvedená presne tá licencia, ktorá je súčasťou dodávky a ktorú mienite používať
Ak teda plánujete použiť OS Windows 7, musí byť uvedená aj verzia a jazyková mutácia. Ďalej by na faktúre malo byť doslova uvedené, že sa jedná o licenciu, alebo len „COA štítok“ či „COA Windows …“.Uvedenie licencie by teda malo vyzerať napríklad takto: „Licencia Windows 7 PRO CZ 64 bit“ Tu je jasne viditeľné, že sa jedná o licenciu Windows 7 vo verzii Professional 64 bit a v češtine. Ak sa bude predajca brániť vám takúto plnú formuláciu na faktúru uviesť, odporúčame od nákupu odstúpiť alebo kontaktovať informačnú linku firmy Microsoft.
Ostatné parametre
Technické parametre bývajú pre laika častou pascou. Ťažko sa v nich orientuje a pri výbere nevie, kadiaľ kam. Často sa uvádzajú nasledovné informácie:
Typ a frekvencia procesora – určuje rýchlosť, s akou bude počítač pracovať. Vyššie číslo neznamená vždy vyššiu rýchlosť, je potrebné brať ohľad aj na jeho typ, prípadne počet jadier. Preto u nás nájdete aj parameter hodnotenia CPU (Benchmark), kde je výkon procesora číselne vyjadrený. Tieto čísla je možné medzi jednotlivými strojmi ľahko porovnávať a hneď tak spoznať, ktorý je výkonnejší a o koľko.
Typ a veľkosť pamäte RAM – čím väčšia pamäť, tým viac dát viac programov je možné do nej uložiť. Dostatočná kapacita a rýchlosť operačnej pamäte vám tak zaistí bezproblémový a rýchly beh náročných programov či viacerých programov súčasne. Obvykle ju možno dodatočne rozšíriť.
Typ, rýchlosť a kapacita pevného disku – hlavným parametrom je jeho kapacita udávaná v GB alebo TB. Kapacita v podstate určuje, koľko „do počítača“ môžete uložiť dát. Ak v počítači neuchovávate objemnejšie dáta typu filmy alebo hry, postačí vám veľmi malá kapacita. Zvyčajná veľkosť jedného dokumentu typu office je cca do 1 MB, teda do 0,001GB.
Mechanika – dnes sa od nej často ustupuje, pretože väčšina dát je prijímaných a odosielaných prostredníctvom internetu. Rozmernejšie súbory sú prenášané pomocou externých diskov pripojených cez USB porty. DVD mechanika má zmysel pre prehrávanie hudobných médií, inštaláciu ovládačov pre špecifické periférie, ktoré so zariadením dostanete na DVD, a pod ..
Ďalšími parametrami sú typy a počet portov, hmotnosť, rozmery, typ grafickej karty, … Ak máte špeciálne požiadavky, prejdite starostlivo minimálne požiadavky na HW u vami používaného SW a skontrolujte, či vybraný počítač tieto požiadavky spĺňa.
Ak si aj naďalej neviete rady, nechce si poradiť s výberom od predajcu. Správny predajca vám rád poradí.
Skutočná hodnota
Záverom odpovieme na najčastejšiu otázku našich zákazníkov: „Prečo je tento počítač oveľa drahší, keď má nižšie výkonnostné parametre ako ten druhý?“ Odpoveď je jednoduchá. Všetko nie je len o parametroch, ale aj o kvalite, spoľahlivosti, prepracovanom chladení a precíznom a odolnom prevedení krytu počítača. To všetko niečo stojí, preto má zmysel nad drahším variantom uvažovať. Iste každý chápe, že vozidlo „low-endového“ výrobcu v totožnej výbave ako vozidlo prémiovej značky sa nepredáva za rovnakú cenu. Aj tu panuje teda situácia, kedy nemôžete porovnávať najvyšší rad Dell (Precision) s noname notebooky montovanými v malých sériách.
Prajeme veľa šťastia pri výbere a dúfame, že vám bol náš poradca k úžitku a pomohol objasniť, ako ku kúpe pristupovať a na čo si dať pozor. Vždy majte na pamäti, že obstarávacia cena nemusí byť konečná a možno tiež počítať s tým, že počas používania budete potrebovať radu, pomoc, alebo aj pozáručný servis. Vždy je dobré vedieť, že vás predajca ani po 3 rokoch neodmietne a pomôže vám.