Tenký klient do siete – Dell OptiPlex FX170

Tenký klient do siete – Dell OptiPlex FX170

S refurbished tenkými klientmi sa u nás máte možnosť stretnúť ešte len krátko. Prvé stroje sme uviedli do predaja v druhej polovici roka 2015 a teraz, o rok a pol a stovky predaných kusov neskôr, môžeme povedať, že ide o zaujímavý a žiadaný tovar, ktorý budeme určite ponúkať aj naďalej. Ak ste ešte nemali to potešenie, môžete sa s tenkým klientom Dell OptiPlex FX170 prvýkrát stretnúť v tejto recenzii.

Všeobecne o tenkých klientoch

Dell Precision T3600

Prečo sa vlastne volá tenký klient (Thin Client)? Je to dané jeho zameraním na sprostredkovanie prístupu, skôr než vlastnú prácu s dátami. Je akýmsi priestorovo, výkonnostne i finančne úsporným či tenkým riešením, ktorého účelom je zabezpečiť nám vstup aj výstup z ďalších zariadení, zvyčajne vzdialených serverov cez RDP. Ak spracovanie vašich dát prebieha na serveri a vám ide len o vzdialený prístup k jeho prostriedkom, môže pre vás byť tenký klient Dell OptiPlex FX170 tým správnym riešením.

Spôsobov a možností, ako tento malý počítač využiť, je však viac než len čoby terminál. Môže ísť o jednoduché úkony, napríklad prehrávanie hudby či internetových rádií, malý tlačový server, môže slúžiť ako kiosk na predajni, u ktorého si zákazníci prechádzajú ponuku tovaru, apod. Hodí sa skrátka všade, kde nie je potreba veľa výkonu, ale zužitkujú sa sieťové služby a nízka spotreba pri celodennom chode.

Operačný systém

Dell Precision T3600

Na počítači beží operačný systém Windows Embedded Standard 7, teda špecificky pre dané zariadenie upravený OS, založený na platforme Windows 7. Vďaka tomu je zaistená bezproblémová kompatibilita s ďalšími firemnými počítačmi a servermi, pracujúcimi pod OS Windows. Užívateľské prostredie je väčšine používateľov dobre známe a nie je potrebné zložité zaúčanie ako u niektorých iných špecializovaných systémov založených na inej platforme.

Častou otázkou našich zákazníkov býva, ako sa po spustení prihlásiť pod účet administrátora. Nejde o nič zložité a postup na svojich stránkach uvádza priamo Dell. Stačí pri bootovaní podržať kláves SHIFT a zadať heslo pre administrátorský účet, kto je defaultne nastavené na Administrator.

Konektivita

Dell Precision T3600

Z čelnej strany je možné k tenkému klientovi pripojiť dve USB zariadenia a audio vstup a výstup. Na zadnej strane nájdeme RJ45 pre pripojenie k sieti, ďalšie dve USB, DVI ako jediný výstup pre pripojenie LCD monitora, PS/2 a konektor pre napájanie. Akékoľvek ďalšie vstupy či výstupy bude potrebné zabezpečiť pomocou redukcií či adaptérov. Pod tlačidlom pre zapnutie a logom Dell je kontrolka detektora sieťovej aktivity. Aj to nám jasne ukazuje na primárny účel zariadenia, teda prácu v sieti.

Fyzické rozmery

Dell Precision T3600

Po stránke veľkosti a hmotnosti je tenký klient od Dellu naozaj tenký. So šírkou len 3,6 cm je dokonca tenší než obrazovky niektorých profesionálnych LCD monitorov Dell UltraSharp. Hmotnosť činí len 0,6 kg. Vďaka kombinácii týchto vlastností môžete klienta ľahko umiestniť či pripevniť takmer kamkoľvek.

Inšpiráciou vám môže byť riešenie so suchým zipsom 3M zo zadnej strany monitora, ktoré používame u nás na predajni. Veľmi jednoducho si tak môžete vytvoriť takmer All in One zostavu. Výrobca s rôznymi spôsobmi uchytenia počítal, takže stojan zo spodnej strany FX170 ľahko odmontujete a získate tak symetrický malý case.

Spotreba

Dell Precision T3600

Ďalšou výhodou je už v úvode okrajovo spomenutá spotreba. Vďaka odberu prostých 11W môže byť klient stále zapnutý a pripravený na použitie, bez potreby strachovať sa o prevádzkové náklady. Len pre predstavu si môžeme porovnať spotrebu klasického kancelárskeho počítača Dell OptiPlex 790 s Core i5, ktorý si vezme priemerne 66W. S rovnakou spotrebou teda môžete prevádzkovať buď jeden plnohodnotný počítač alebo šesť tenkých klientov. Na napájanie OptiPlex FX170 slúži externý adaptér, vďaka čomu nezaberá zdroj priestor v samotnom case a nie je potrebné ho chladiť ako pri klasických stolných počítačov.

Hlučnosť, zahrievanie, spoľahlivosť

Dell Precision T3600

Tenký klient je nenápadný ako na pohľad, tak na posluch. Vďaka vhodnej voľbe komponentov totiž nemusí obsahovať prvky aktívneho chladenia, totiž vetráčiky, ktoré by vydávali hluk. Chladenie je zabezpečené len teplo vodivým rebrovaním. Pamäť stroja je riešená modulom bez pohyblivých častí, takže nebudete počuť ani rotovanie diskových platní. Ide tak o úplne tiché zariadenie, ktoré je vďaka absencii pohyblivých častí tiež menej náchylné k mechanickému poškodeniu. Minimálne zahrievanie vnútri stroja zvyšuje životnosť komponentov a tým aj celku.

Naše skúsenosti

Dell Precision T3600

Už bolo spomenuté, že jeden tenký klient OptiPlex FX170 používame na predajni prilepený suchým zipsom za LCD monitor. Ako sa s ním ale v skutočnosti pracuje a kde a ako používame ďalšie?

Na predajni slúži k jednoduchému testovaniu, keď si chce zákazník vyskúšať napríklad klávesnicu, myš či reproduktorovú lištu pod monitor. Tieto zariadenia možno ľahko pripojiť a vyskúšať, bez toho, aby k tomu bolo potrebné výkonného počítača. Vďaka nízkej spotrebe môže navyše FX170 zostať stále zapnutý a byť tak neustále k dispozícii, čo by sa u klasického počítača zbytočne predražilo.

Podľa skúseností kolegy sa ale tenký klient ako náhrada klasického všestranného počítača rozhodne nehodí. Aj ak ho chcete len na prehliadanie internetu, bude potrebné správne nastaviť prehliadač, aby počas prehliadania nezbieral a neukladal dočasné súbory. Inak sa nimi totiž čoskoro zaplní interné úložisko, ktoré má nízku kapacitu 4 GB, z čoho väčšinu zaberie inštalácia operačného systému. Väčší pamäťový modul je vzhľadom k cene celého stroja pomerne drahou záležitosťou a ťažko sa zháňa. OptiPlex FX170 ale je možné využiť napríklad na počúvanie internetového rádia a ďalšej hudby – tak jednoducho ho používajú kolegovia na hale a takto jednoúčelovo slúži dobre..

Pri produkte v našom e-shope nájdete aj hodnotenia a recenzie zákazníkov, ktorí si FX170 už zakúpili a rozhodli sa podeliť o svoje skúsenosti a názory. Za vaše hodnotenie sme vždy radi.

Stále skladom

Dell Precision T3600

Menej môže byť niekedy viac a sú situácie, v ktorých je efektívnejšie zvoliť slabšie špecializované zariadenie, ako zhotovovať univerzálny stolný počítač s vyššími obstarávacími i prevádzkovými nákladmi.. Ak máte vhodné využitie pre tenký klient, o ktorom ste si práve prečítali, nájdete ho v našej ponuke. Skladom držíme stále dostatočné množstvo tenkých klientov Dell OptiPlex FX170 a radi vám poradíme s ich nastavením a správou.

Prehliadnuť si tenký klient Dell OptiPlex FX170