Firemné riešenie na úrovni - Dell OptiPlex 9020

Firemné riešenie na úrovni - Dell OptiPlex 9020

Business desktop Dell OptiPlex v modeli 9020 je moderný a predovšetkým kvalitný firemný počítač, ktorý sa na trh dostal až v polovici roka 2013. Momentálne, v 2Q 2016 je teda isté, že počítač nebol používaný dlhšie ako 3 roky, pravdepodobne značne kratšiu dobu. Ak ste sa až doteraz refurbished počítačom radšej vyhýbali pod domnienkou, že ide o staré a len napoly funkčné stroje, Dell OptiPlex 9020 vás vyvedie z omylu. Poďme sa pozrieť, čo nám tento refurbished kancelársky počítač ponúka.

Zmeny v prevedení case


V oblasti typov case séria OptiPlex 9020 vybočuje zo zažitého štandardu spoločnosti Dell. Medzi dostupnými prevedeniami už nenabehne typ desktop typ desktop (hoci všeobecne Dell o OptiPlex hovorí ako o desktopoch v zmysle stolových PC). Zachovaný zostal najväčší Tower, respektíve Minitower, ktorý má široké možnosti rozšíriteľnosti a najsilnejší zdroj (290W).

Menšie prevedenie SFF (Small Form Factor) naďalej ponúka rozšírenie o low profile grafickú kartu, či iný komponent do zníženého PCIe x16 slotu. V tomto ohľade sa situácia nemení oproti predchádzajúcim bohato otestovaným modelom OptiPlex 790. Podobne zostáva zachované aj vel'mi malé prevedenie USFF (Ultra Small Form Factor).

Upravený systém otvárania


Po stránke dizajnu sa spoločnosť Dell drží osvedčenej kombinácie čiernej a striebornej. Pokiaľ máte už zaužívaný dizajn modelov 790 a 7010, 9020 vás ničím novým neprekvapí.

Malá odlišnosť je v systéme otvárania case,ktoré sa u prevedení SFF zmenšilo vrátane držadla na bočnom plechu. Jednoduchý prístup ku všetkým komponentom bez potreby použitia náradia však ostáva tak, ako sme na neho zvyknutí. V ohľade dizajnu teda OptiPlex 9020 nevyčnieva, čo je pre cieľovú firemnú sféru vhodné.

Pozmenené uloženie komponentov


Nová generácia procesorov Intel Core s kódovým označením Haswell prichádza s päticou 1150, zatiaľ čo predchádzajúca tretej generácie Ivy Bridge využívala socket 1155. S generačným posunom prichádza tiež vylepšený integrovaný grafický čip Intel HD a novší chipset. Pri modeli SFF došli v novšej generácii k zmenám tiež ďalšie prvky základnej dosky, napríklad na prvý pohľad zrejmé umiestnenie DIMM slotov pre pamäte RAM. Podrobné technické parametre sa dočítate v dokumentácii, ktorú má Dell už tradične výborne spracovanú.

Prakticky môžete očakávať vyšší výkon a lepší systém chladenia vďaka zmenenému chladiču CPU a už spomínanému novému usporiadaniu niektorých komponentov.

Pristup bez náradia


Vydarený je aj systém pre uzamknutie PCI karietv prevedení SFF. Vďaka jednoduchej poistke môžete karty ľahko vybrať a vymeniť bez toho, aby ste potrebovali skrutkovač či iné náradie. Stačí len odklopiť poistku, vykonať výmenu a systém opäť uzavrieť.

Iste sami poznáte padanie skrutiek na základnú dosku, ak nemáte skrutkovač s magnetickým zakončením. Človek sa potom strachuje, aby niečo nezničil, alebo musí skrutku hľadať, v najhoršom aj vytrepávať zo stroja von. Vďaka mechanizmom od Dellu, ako je tento, a mnohým ďalším, sa o strácajúce skrutky nemusíte obávať.

Enterprise funkcie Intel vPro


V tomto modernom vyššom rade kancelárskej výpočtovej techniky Dell je integrovaná technológia Intel vPro. Tá je spoločnosťou Intel vyvíjaná predovšetkým pre firemné využitie a umožňuje bezpečnú vzdialenú správu a aktualizácie počítačov, mimopásmovú správu systému BIOS, alebo napríklad vzdialené zmazanie dát z pevného disku. Každá ďalšia generácia procesorov Intel podporuje v rámci vPro nové funkcie. U štvrtej generácie, ktorú nájdeme v OptiPlex 9020, sa jedná o tri hlavné novinky.

VPN, WiDi, WiFi tagy

Prvá sa týka VPN (Virtual Private Network) pripojenia, ktoré je vo firmách často využívané k bezpečnému nadviazaniu komunikácie s firemnou doménou cez bežné internetové pripojenie. Vďaka Intel vPro si zamestnanci nebudú musieť pamätať zložité prihlasovacie údaje, ale hardware sa po prvom zadaní stane ich prihlasovacím kľúčom. Zastane tak rolu bezpečnostnej hardvérovej ​​karty a navyše umožní administrátorom vzdialenú správu pripojení.

WiDi Pro technológia umožňuje bezpečné bezdrôtové zdieľanie obsahu na ďalšie zariadenia v rámci zabezpečenej firemnej siete, či už sa jedná o prezentácie, či videá. Odosielať možno na ďalšie zariadenia, ktoré technológiu podporujú, vrátane dátumu projektorov.

Treťou novinkou sú zabudované Wi-Fi tagy, ktoré umožňujú nájdenie a pripojenie sa k sieťovým tlačiarňam, projektorom, konferenčným miestnostiam a ďalším prvkom firemnej siete. Toto je dosiahnuté spoluprácou Intelu so spoločnosťou Cisco a ďalšími, ktoré poskytujú podnikové sieťové riešenia.

Či vo vašej spoločnosti tieto možnosti využijete, to záleží už len na vás. Vždy je ale dobré vedieť, že sú tu funkcie šité na mieru firmám, ktoré posúvajú Dell OptiPlex 9020 zase o niečo bližšie k titulu naozajstnej firemnej jedničky.

Bohatá základná konktivita

Keď sa bližšie pozrieme na SFF, nájdeme na zadnej strane klasický VGA konektor a dvojicu DisplayPortov pre pripojenie k monitorom. PS/2 porty zostávajú možno skôr zo zvyku, pretože už pekných pár rokov ich nahradzujú USB. Aj tých ale našťastie nájdeme na OptiPlexu 9020 dostatok. Zozadu hneď 6, z čelnej strany ďalšie 4, pričom na oboch stranách sú vždy dva z nich USB 3.0 s označením SS – Super Speed. Samozrejmosťou je RJ45 pre pripojenie k sieti a audio vstup a výstup. Niektorých poteší tiež integrovaný COM port (RS232). Na čelnom paneli už okrem spomínaných USB nájdeme len ďalšie audio porty pre jednoduché pripojenie slúchadiel a mikrofónu.

Refurbished počítač poriadne

Ako na nás kancelársky počítač Dell OptiPlex 9020 pôsobí? Z pohľadu predajcu repasovanej výpočtovej techniky máme radosť z toho, že sa zaoberáme takto novým a kvalitným tovarom. Nemusíme sa totiž obávať ani hanbiť za to, čo ponúkame – vieme, že sa jedná o kvalitné počítače, ktoré vám dobre poslúžia a ku ktorým sme schopní vám poskytnúť rozšírené služby a servis. Spomínate si na aktualitu o našej dlhodobej podpore počítačov Dell OptiPlex?

Refurbished a napriek tomu moderný Dell OptiPlex 9020 je investíciou do budúcnosti. Neprináša prevrat v dizajne, ale vďaka výkonným komponentom a pokročilým technológiám sa skvele hodí do firemného prostredia, kde je kladený dôraz na vzdialenú správu a zabezpečenie dát. Spoločne so službami spoločnosti Technimax s.r.o. navyše môže ľahko zboriť mýty o nekvalitných repasoch a presvedčiť vás o tom, na ako vysokej úrovni môžu refurbished počítače byť, keď sa robia poriadne.

Prezrieť dostupné modely Dell OptiPlex 9020