Dell Latitude E5430 v porovnaní
Radi by sme sa spoločne s vami pozreli na notebooky Dell Latitude, a to konkrétne na dva rôzne modely rovnakej generácie, ktoré sa na prvý pohľad nijako zvlášť nelíšia. Ak sa však pozrieme podrobnejšie, zistíme, že rozdiely existujú a nie sú nepodstatné. Poďme si teda porovnať Dell Latitude E5430 s Dell Latitude E6430.
Rozdiely v šasi

Dôležitou prednosťou vyššieho modelu je pevné Tri-metal šasi
Zásadnou súčasťou každého notebooku je šasi, teda konštrukcia či schránka, v ktorej sú uložené všetky komponenty. V tejto oblasti je na prvý pohľad viditeľný rozdiel medzi oboma modelmi, ale zďaleka nejde len o dizajn. Kým Latitude E5430 má plastové šasi s povrchovou úpravou, Latitude E6430 má šasi v prevedení Tri-metal, ktoré kombinuje veko z eloxovaného hliníka, základňu zo zliatin horčíka a pánty z ocele. Takto spracované šasi notebooku E6430 zaisťuje ako prémiový vzhľad, tak hlavne vysokú odolnosť. Žiadne polámané časti, popraskané povolené pánty a podobné neduhy, ktorými môže trpieť lacnejší model E5430.
Tri-metal šasi podporuje tiež zaujímavé možnosti E-modulov. Ide o možnosť vkladať miesto optickej mechaniky iné moduly. Dostupné sú teda základné optické mechaniky, rámčeky s druhým pevným diskom alebo sekundárne batérie. To všetko je jednoducho vymeniteľné v modulárnom slote a s čelom padnúcim do šasi, ktoré nijako nenaruší celkový vzhľad notebooku, či už zvolíte ktorýkoľvek modul.
Rozdiely v možnostiach výkonu

Pokročilejší E6430 obsahuje modulárny slot a ponúka vyššie možnosti konfigurácie
Keď sa zameriame na vnútorné komponenty, zistíme, že vyšší model Latitude E6430 podporuje aj štvorjadrové procesory Intel Core i7 quad core, zatiaľ čo E5430 si musia vystačiť s dvojjadrovými procesormi. Celkovo si môžeme všimnúť, že E5430 ide akoby o úroveň nižšie, čo sa týka CPU. Môžeme ho totiž nájsť aj v konfiguráciách s Intel Celeron, zatiaľ čo E6430 má v najslabšej konfigurácii Core i3.
S grafickými kartami je situácia obdobná. Kým Latitude E5430 môže obsahovať iba zdieľaný grafický čip na procesore, vyšší E6430 má možnosti aj dedikovanej grafickej karty nVidia NVS 5200. U najbežnejších konfigurácií s Core i5 a spoločnou grafikou teda rozdiel nespoznáte, ale ak mierite na vyššie priečky, môžete sa u E6430 stretnúť s vyšším výkonom, aký u E5430 nenájdete.
Ďalším z rozdielov môže byť podpora GSM sietí. Vyšší model E6430 môže obsahovať modul s podporou LTE sietí, zatiaľ čo E5430 môže podporovať iba 3G siete. Ak žiadny modul pre GSM siete nemáte a dátovú SIM kartu v notebooku nevyužívate, rozdiel zase ani nespoznáte. Ak ale potrebujete byť neustále online a mať k dispozícii rýchle bezdrôtové pripojenie, bude potrebné siahnuť po vyššom modeli Dell Latitude E6430.
Zacielenie na rozdielnych užívateľov

Profesionálny notebook je vďaka svojej spoľahlivosti obľúbený medzi firemnými zákazníkmi
Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že rozdiely sú minimálne, pri bližšom preskúmaní vidíme, že tieto dva modely sa zameriavajú na odlišných zákazníkov. Kým E5430 útočia v rámci možností na nízku cenu, čím musia nevyhnutne niekde strácať, tu teda v konštrukcii a najvyššej možnej konfigurácii. E6430 je oproti tomu určený pre náročnejšiu klientelu, ktorá má záujem o prémiovú odolnosť a vyššie štandardy čo sa týka výkonu. Obvykle ide o firemných zákazníkov, ktorí požadujú dlhodobú bezporuchovú prevádzku.
V rámci repasovaných strojov je zameranie na vyššie rady notebookov Dell Latitude dvojnásobne dôležité. Aby stroj vydržal v dobrej kondícii mnoho rokov, musí byť naozaj kvalitný. Žiadne popraskané plasty a nalomené pánty vám predať nemôžeme, preto sa sústredíme na E6430, kde sa tieto neduhy nevyskytujú. Kvôli náročnejším zákazníkom, o ktorých vieme, že medzi vami sú, je tiež potrebné poskytovať najvyššie možné konfigurácie, ktoré E5430 k dispozícii skrátka neponúka.
Ak chcete naozaj kvalitný stroj, ktorý vás nesklame a na ktorý od nás môžete v kľude dostať aj štyri roky záruky, je Dell Latitude E6430 jasnou voľbou. Pozrite sa, aké modely máme skladom a čo všetko k nim ponúkame v našom konfigurátore.