Rýchle spustenie vo Windows 10 - funkcia, ktorú je lepšie vypnúť

Rýchle spustenie vo Windows 10 - funkcia, ktorú je lepšie vypnúť

Stretli ste sa vo Windows 10 s „nevysvetliteľnými“ problémy? Niekedy nám technika urobí niečo, čo nečakáme a nejde nám do hlavy, ako a prečo sa to môže diať. A niekedy je riešenie jednoduchšie, než by človek čakal.

Problém

Na PC sa mi vyskytol problém so zasekávaním a padaním aplikácií, ktoré sa ale vyskytovalo zdanlivo náhodne. Niekedy išlo všetko bez problémov celý deň a inokedy sa všetko kosil. Už som pomaly hľadal, kde na doske vzniká skrat alebo ktorá komponenta je chybná, čo sa prehrieva, ale nešlo mi do hlavy, prečo to niekedy ide a inokedy nie. Potom som ale zistil, že vždy po reštarte počítača problém pominul, ale nie pri vypnutí a zapnutí počítača.

Bola to pre mňa naozaj záhada. Na konci dňa som PC klasicky vypol, ďalší deň zapol a aplikácie padali. Potom som vykonal reštart a po ňom bolo všetko v poriadku. Ale keď som PC ďalší deň zase zapol, bolo to znova to isté a musel som potom ešte vykonať reštart. Nechápal som, ako je možné, že reštart pomôže, zatiaľ čo vypnutie a zapnutie nie.

Funkcia rýchleho spustenia

A potom som to objavil celkom náhodou v jednom článku o Windows 10. S niektorú z aktualizácií bola totiž upravená funkcia rýchleho spustenia (fast startup). Tá spôsobuje, že pri bežnom vypnutí sa užívateľ z PC odhlási a potom sa na disk uložia súbor s nastavením, podobne ako pri hibernácii. Pri spustení sa potom načíta uložený súbor, ktorý urýchli spustenie, pretože systém nemusí znovu načítať ovládače hw a ďalšie veci, ktoré sa do súboru ukladajú. To je ale zároveň aj zdroj potencionálnych problémov. Defaultne je vo Windows 10 funkcia rýchleho spustenia zapnutá, takže namiesto klasického vypnutie prebieha niečo medzi hibernácií a vypnutím. A nie vo všetkých prípadoch to dobre dopadne. Zrejme sa mi po spustení z tohto súboru vždy nekorektne načítal niektorý z ovládačov, ktorý pády spôsoboval. Pri reštarte sa žiadny súbor pre urýchlenie spustenie neukladá, takže tým problém pominul, keď sa všetko načítalo „načisto“.

Riešenie

Vypnutie funkcie urýchlenie spustenie je veľmi jednoduché, stačí v nastavení odškrtnúť jedno políčko. Problém je len v tom, že táto funkcia je vo Windows 10 hneď po inštalácii zapnutá, bez toho aby o nej človek vedel. A čo sa týka jej primárnej funkcie, teda zrýchlenie počítača pri spúšťaní, to som nemeral na stopkách, ale pocitovo som nerozpoznal absolútne žiadny rozdiel. Ak máte systém na SSD, ako už je dnes bežné, myslím, že je táto funkcia zbytočná.
Zažívate pri práci s PC alebo notebookom s Windows 10 podobné problémy? Skúste si vypnúť funkciu rýchleho spustenia. Možno je to práve tá maličkosť, ktorá vám ušetrí veľa ťažkostí.