Ktoré počítače majú najnižšiu spotrebu?

Ktoré počítače majú najnižšiu spotrebu?

Prudké zvyšovanie cien energií sa dotýka nás všetkých, či už máme na mysli firemné merítko alebo naše osobné domácnosti. Doteraz sme obmedzovanie spotreby vnímali možno skôr ako otázku ekológie, ale aktuálna situácia nás núti viac nad spotrebou premýšľať aj z ekonomického hľadiska. Celodenná prevádzka počítačov, či už v kanceláriách alebo doma, môže v dlhodobom meradle hrať svoju úlohu a poznamenať vyúčtovanie za elektrinu. Čo sa týka repasovaných kancelárskych počítačov, radi by sme vám oznámili ich energetickú náročnosť, aby ste sa mohli rozhodnúť, či nezaobstarať takú, ktorej prevádzka sa vám v dlhodobom meradle viac oplatí. Bohužiaľ to ale nie je také jednoduché.

Spotreba závisí od vyťaženia počítača a konkrétnych komponentov, preto je nemožné všeobecne povedať, ktorý model je najúspornejší. Ani orientácia podľa TDP procesora sa neodporúča, pretože tam ide o odpadové teplo a opäť záleží na vyťažení. Ďalšou možnosťou je pozrieť sa na maximálny výkon počítačového zdroja. To nám tiež nepovie nič o skutočnej spotrebe, ale stanovuje to akúsi pomyselnú maximálnu hranicu, čoho je stroj schopný. Takže ako to uchopiť?

Pred nejakou dobou sme priamo vo firme testovali niektoré počítače cez meradlá spotreby, najprv v pokoji, potom vo vysokej záťaži. Vyšlo nám, že v úplne zhodnej konfigurácii má tower aj SFF rovnakú spotrebu, ale USFF má spotrebu cca o 20 % nižšiu. To už je zaujímavý rozdiel, ktorý pri výbere môže hrať rolu. Pokiaľ neplánujete PC rozširovať prídavnými PCIe kartami, môžete s kľudom voliť malé USFF prevedenie a ušetriť za prevádzku.

Ďalej sme pre vás do grafu dali aspoň tie zdroje, rozdelené podľa modelov a prevedení case. Je potrebné zopakovať, že to nevypovedá o skutočnej spotrebe počítača, ale niečo z toho vyčítať môžeme. Jasne je vidieť, že prevedenie micro je energeticky úplne inde ako ostatné desktopové prevedenia. Neobsahuje interný napájací zdroj, ale je napájané prídavným adaptérom, podobne ako notebooky. U micra možno teda očakávať podstatne nižšiu spotrebu, zmieriť sa ale tiež musíme s o niečo slabším a úspornejším procesorom, ktorý je označovaný písmenom T.

výkon pc zdrojov

Záverečné odporúčanie teda znie, že pokiaľ chcete kancelársky PC s čo najnižšou spotrebou, voľte malé prevedenie USFF alebo micro. Poďakuje vám za to planéta aj vaša peňaženka.

Vyberte si úsporné PC USFF alebo micro