Workstation novej generácie - Dell Precision T5810

Workstation novej generácie - Dell Precision T5810

Nová generácia grafických staníc Dell Precision T5810 nadväzuje na svojich predchodcov a na prvý pohľad budete len ťažko hľadať rozdiely. Nejde teda o úplne revolučný stroj, ale skôr o príjemnú evolúciu už dobre zabehnutej a odladenej série. A práve to je v hľadáčiku mnohých profesionálov, ktorí potrebujú výkonný stroj, na ktorý sa môžu spoľahnúť.

Dell Precision T5810

Na čelnej strane je mriežkovanie, skrz ktoré vetráky nasávajú vzduch pre chladenie

Pokročilejšie komponenty

Čo by sme od novej generácie workstation čakali, to dostávame – pokročilejšie CPU, rýchlejšiu RAM, rozšírené možnosti diskov a grafických kariet, … Znie to ako samozrejmosť, ale v niektorých komponentoch došlo ku skoku, ktorý má značný vplyv na rýchlosť celého systému.

Dell Precision T5810

Bočný kryt skrine možno ľahko odklopiť a pristúpiť tak ku komponentom

Procesor Intel Xeon zo série E5–1600 v3 prichádza s technológiou Turbo Boost Max 3.0. Tá na základe rôznych faktorov rozhoduje o tom, ako navýšiť frekvenciu ktorého z procesorových jadier, aby bola práve riešená úloha vykonaná čo najskôr a najefektívnejšie. Podľa optimálneho výkonu jednotlivých jadier a dôležitosti procesu rozdeľuje technológia záťaž pre maximálnu efektivitu. Tým dochádza ako k zrýchleniu, tak k menšiemu či rovnomernejšiemu opotrebovaniu procesora.

Poriešené chladenie

Novo má Precision T5810 pamäť RAM typu DDR4, čo znamená vyššiu frekvenciu a teda rýchlosť. S procesormi E5–1600 v3 môžete využiť frekvencie 2133MHz, s vyššími E5–2600 v3 potom až 2400MHz. Pamäť je „serverová“ ECC pre maximálnu spoľahlivosť a k dispozícii na doske máme 8 DIMM slotov.

Dell Precision T5810

Tunely vedú chladný vzduch od čelných vetráčikov cez moduly RAM pamäte

Moduly RAM pamätí sú schované pod podlhovastým krytom, ktorý zaisťuje správne prúdenie vzduchu vo vnútri case a teda aj dostatočné chladenie komponentov. Napriek tomu ale výmena pamätí nie je žiadnym náročným úkonom, na ktorý by bolo potrebné povolávať špecialistu. Všetky výklopné a pohyblivé systémy vnútri skrine sú označené modrou farbou a šípkami, takže práca s nimi je intuitívna a naozaj jednoduchá.

Disky, grafiky, zdroj – rýchlosť, profesionalita, efektivita

Pevné disky je možné vložiť až tri 3,5" či štyri 2,5". Podporované sú RAID poľa, a to typu 0, 1, 5 a 10. Operačný systém je ako vždy dobré nainštalovať na rýchly SSD disk. U T5810 môžeme cez PCI-e adaptér pripojiť ešte rýchlejší M.2 SSD a vďaka tomu dosiahnuť zase o niečo vyšších rýchlostí a väčšieho pohodlia práce. S pridaným radičom sú podporované aj SAS disky.

Dell Precision T5810

Grafický výkon zaisťujú profesionálne karty nVidia Quadro

Grafické karty sú samostatnou kapitolou. Využívané sú profesionálne nVidia Quadro alebo AMD FirePro, o ktorých špecializácii si môžete prečítať v našom predošlom článku.

Výkonné komponenty, procesor a predovšetkým grafické karty vyžadujú silný napájací zdroj. Obvyklým riešením pre T5810 je 685W alebo 825W zdroj s certifikáciou 80 Plus Gold, čo značí vysokú efektivitu a tým pádom nižšie tepelné straty. Zdroj je ľahko prístupný a ak nie je zaistený bezpečnostnou skrutkou, ide ho jednoducho vytiahnuť zo zadnej strany stanice bez toho, aby bolo potrebné zdržiavať sa odpájaním kabeláže. Výmena zdroja je tak veľmi jednoduchou a rýchlou záležitosťou.

Premyslená skriňa

Celá skriňa je pevná a má hliníkové madlá pre jednoduché prenášanie, rovnako ako predchádzajúce generácie Dell Precision. Na rôznych miestach vo vnútri skrine nájdeme plastové či kovové pútka pre prichytenie káblov. Vďaka tomu možno aj v „excelentnom“ stroji udržať vnútorný poriadok, aby nič nebránilo správnemu prúdeniu vzduchu. Pre chladenie komponentov je pracovná stanica vybavená vetráčikmi na čelnej strane, ktoré nasávajú vzduch a preháňajú ho skriňou a šachtami. Samostatné vetráčiky má ako obvykle tiež zdroj a grafická karta.

Dell Precision T5810

Nevyužitá kabeláž má svoje miesto, kde je upevnená a nenarušuje prúdenie vzduchu

Ak vyberáte z repasovaných grafických staníc, s Dell Precision T5810 neurobíte krok vedľa. Zachováva si prepracovanú konštrukciu predchádzajúcich generácií, ale vďaka generačnému pokroku v jednotlivých komponentoch ponúka ako celok vyššiu rýchlosť, čo nepochybne každý užívateľ ocení. Stroj má tiež ISV certifikáciu, ktorá zabezpečuje kompatibilitu a správnu funkčnosť profesionálnych CAD/CAM aplikácií a grafických softvérov. Vyskúšajte workstation Precision T5810 a presvedčte sa sami.

Pracovná stanica Dell Precision T5810 skladom