Ultrabook s dotykovým displejom - Dell Latitude E7240

Ultrabook s dotykovým displejom - Dell Latitude E7240

Spoľahlivé, výkonné a dobre vyzerajúce notebooky boli kedysi výsadou manažérov veľkých firiem. Vďaka repasovanej technike už to tak nie je a manažérske ultrabooky Dell Latitude, bez toho, aby strácali niečo zo svojich pôvodných vlastností, sú prístupné aj menším firmám.. Pozrime sa podrobnejšie na tenký Dell Latitude E7240, ktorý je k dispozícii ako v klasickom, tak dotykovom prevedení. Obe varianty si porovnáme a pozrieme sa, ako si stoja vedľa seba aj vedľa staršieho modelu mini notebooku.

Upravená konštrukcia veka

Dell Latitude E7240

Dotykový (vľavo) a klasický (vpravo) variant má odlišný dizajn veka

Dizajn u klasického a dotykového prevedenia Latitude E7240 sa vcelku podstatne líši. Kým klasický je strieborný a má veko z chladného hliníka, dotykový variant veka je z mäkčeného karbónového vlákna, ktoré zvyšuje odolnosť citlivejšieho displeja proti poškodeniu. Oboje pôsobia pevným dojmom ako na pohľad, tak pri manipulácii. Podľa môjho názoru však klasický strieborný dizajn pôsobí serióznejšie a osobne by som ho volil radšej. Dizajn je ale len jednou malou súčasťou, ktorá môže byť ľahko prevážená výhodami dotykového ovládania.

Rozdiely v rozlíšení

Dell Latitude E7240

Rozdiel medzi lesklým dotykovým (vľavo) a matným (vpravo) displejom

Zaujímavosťou je, že Dell nevyrába nedotykový model E7240 s Full HD rozlíšením. Pokiaľ vám teda ide o vysoké rozlíšenie displeja, v podstate vám nezostáva než siahnuť po dotykovom variante. U väčšieho modelu Latitude E7440 už je situácia iná, ten nájdete s Full HD panelom ako v dotykovej, tak v štandardnom matnom variante. Aj Latitude E7240 však môžete pripojiť k externému monitoru s vyšším rozlíšením a na malej notebookovej uhlopriečke 12,5" štandardné HD rozlíšenie 1366×768 postačuje.

Postrehy z praxe

Dell Latitude E7240

Čelná kamerka klasického a dotykového variantu

Malým plus u dotykovej verzie je kamera, ktorá je v displeji zapustená a pretiahnutá krycím sklom, rovnako ako zvyšok displeja. Pôsobí tak ako prirodzená súčasť dotykového panela. Oproti tomu u klasickej verzie je pred kamerou presklené okienko, na ktoré sme síce z predchádzajúcich generácií zvyknutí, ale v porovnaní so zapustenou šošovkou sa náhle zdá ako rušivé a na pohľad nepríjemné.

Dell Latitude E7240

Nedoliehajúce veko dotykového variantu E7240 v porovnaní so starším modelom E6230

Veko displeja touch modelu je o niečo masívnejšie – predsa len dotykový displej potrebuje viac priestoru, či už kvôli pevnému kryciemu sklu či dotykovej vrstve. To by ani veľmi nevadilo, je to vcelku bezvýznamná daň za príjemné dotykové ovládanie. Horšie už je, že karbónové veko celým obvodom nedolieha na základňu ultrabooku. Pri manipulácii so zavretým strojom sa potom akoby nadvihuje. Keď to porovnám napríklad s Latitude E6230, u ktorého si veko pri zatvorení pevne a presne sadne, vyzerá to úplne inak.

Pocity z dotykového ovládania

Dell Latitude E7240

Dotykový Dell Latitude E7240 s virtuálnou klávesnicou vo Windows 10

Ovládať notebook dotykom na obrazovku sa zdá byť prinajmenšom zvláštne. Nechcem si predsa zašpiniť displej, aby som ho musel každú chvíľu čistiť. A nie je myš pohodlnejšia? Veď z dotyku ma po chvíli bude bolieť ruka … Tak som o dotykovom ovládaní ultrabooku premýšľal pred tým, než som ho vyskúšal. Skutočnosť je však trochu iná. Reakcie zariadenia sú okamžité, pohyby plynulé a zážitok veľmi príjemný. Človek si rýchlo zvykne.

Na celodennú prácu to samozrejme nie je – v kancelárii ale rovnako máte externé monitory, klávesnicu a myš. Dotykové ovládanie je príjemný doplnok na chvíle, kedy s ultrabookom manipulujete mimo svoje zázemie. Dotknúť sa prvku na displeji je naozaj rýchlejšie ako nabiehať na neho touchpadom.

Dell Latitude E7240

Tlačidlá pre ovládanie hlasitosti

Čo pri ovládaní dotykom trochu prekáža, je klávesnica. Na písanie však dotykový displej príliš nie je. Vzhľadom k tomu, že displej Latitudu E7240 nie je odnímateľný ani preklápací, nie je ani príliš priestoru na ňom písať. Východiskovú virtuálnú klávesnicu vo Windows 10 som vyskúšal skôr len zo zvedavosti a musím povedať, že mi príliš premyslená nepripadá. Zvláštne je aj rozloženie kláves, kedy slovenské znaky nie sú na hornom riadku, ale na pravej strane klávesnice.

Navyše nemožno používať súčasne virtuálnu a klasickú hardvérovú klávesnicu. Akonáhle totiž pri písaní na virtuálnej klávesnici stlačíme klasický HW kláves, celá virtuálna nám z obrazovky zmizne. To isté platí aj pri stlačení tlačidla hlasitosti nad klávesnicou, čo je naozaj otravné – ak pri písaní počúvate hudbu a pri každej zmene hlasitosti sa vám skryje klávesnica, dvakrát si jej použitie rozmyslíte. Ako som už ale písal, u ultrabooku, ktorý má pevnú klávesnicu, nemá príliš zmysel využívať displej na písanie. Celkovo je ale dotykové ovládánie veľmi príjemné a ako urýchlenie občasnej práce mimo prostredia kancelárie sa naozaj hodí.

Konektivita a dokovacia stanica

Dell Latitude E7240

Dokovacia stanica Dell PR02X je kompatibilná, ale ultrabook akoby visí na krajíčku

Z hľadiska konektivity je príjemné, že aj tento malý ultrabook má dokovací konektor a je kompatibilný so štandardnou dokovacou stanicou Dell E-family. Sami však môžete vidieť, že dokovací port je umiestnený trochu nešťastne a ultrabook akoby visí na krajíčku dokovacej stanice.

Pokiaľ ide o ďalšie konektory po obvode samotného ultrabooku, nájdeme klasické HDMI, mini DisplayPort, 3 kusy USB 3.0 (jeden z nich s technológiou PowerShare, ktorá umožňuje dobíjať USB zariadenie aj keď je notebook vypnutý), RJ45 pre pripojenie k sieti, kombinovaný audio vstup a výstup, napájanie, slot na pamäťové karty a čítačku bezpečnostných kariet. Oproti väčšine ostatných notebookov Dell Latitude chýba 12,5" ultrabookom VGA výstup, ale tomu už sa nemôžeme čudovať – ako kvôli veľkosti tohto analógového portu, tak kvôli jeho úctyhodnému veku.

Odolnosť a testovanie šasi

Dell Latitude E7240

Hliníkové veko a rám nedotykového variantu Latitude E7240

Čo do odolnosti je na tom klasický i dotykový model E7240 dobre – pevné kovové či karbónové šasi opäť spĺňa vojenský štandard MIL-STD 810G (iba šasi, nie v ňom obsiahnuté komponenty). Z výroby je stroj testovaný v simulácii zrýchlenej záťaže reálnej prevádzky, ktorá v sebe zahŕňa výdrž pri teplotách ako v uzavretom automobile na priamom letnom slnku po dobu 120 hodín (skutočná teplota však uvedená nie je, môžeme si len domýšľať). Ďalej sú testované pánty displeja pre časté otváranie a zatváranie a pod. S dlhoročnými skúsenosťami na poli notebookov už si ani nie je dôvod myslieť, že by Dell mal s konštrukciou problémy.

Bezdrôtové technológie

Dell Latitude E7240

Napájanie ešte nie je bezdrôtové, ale je kompatibilný so staršími adaptérmi

Noviniek sa oproti starším notebookom dočkali ultrabooky Dell Latitude radu 7000 aj čo sa týka technológií. K dispozícii je tak napríklad bezdrôtová dokovaciá stanica, keď už sa ani nemusíte triafať do dokovacieho konektora, ale notebook stačí položiť niekam na pracovný stôl, aby sa vám pripojili externé monitory a periférie. Avšak rovnako bude potrebné pripojiť adaptér pre napájanie, takže kým sa nerozvinie technológia bezdrôtového nabíjania, nie je toto riešenie až tak pohodlné – a možno pripojiť stroj do pripraveného docku, vďaka čomu sa aj začne nabíjať, je nakoniec aj ľahšie.

Užitočnou technológiou je Widia, Wireless Display. Vďaka nej sa môže ultrabook bezdrôtovo pripojiť k monitoru, televízii či projektoru, pokiaľ však toto zariadenie technológiu WiDi tiež podporuje. Znie to užitočne, prísť s ultrabookom na poradu a bezdrôtovo sa zo svojho miesta pripojiť na televíziu a ukázať, o čom je reč. Windows 10 potom už majú riešenie priamo integrované v nastavení, takže ani nie je potrebné inštalovať špeciálne SW. Ľahšie než zháňať zobrazovacie zariadenie s podporou Widia, je pripojiť jednoduchý počítač či notebook k existujúcej televízii či projektoru a potom navzájom prepojiť tieto dva systémy.

COA štítok Windows 8

Dell Latitude E7240

Na COA štítku už nenájdeme aktivačný kľúč – ten je uložený na základnej doske

Možno ste si už všimli, že novšie zariadenia od Dellu, ktoré išli do predaja s operačným systémom Windows 8 alebo 10, už nemajú klasický COA štítok s aktivačným kódom. Kľúč k systému je totiž uložený priamo na základnej doske a systém sa po inštalácii automaticky aktivuje, bez potreby kľúč ručne zadávať. Vďaka tomu už sa nestane, že by sa COA štítok odlúpol alebo poškodil natoľko, aby sa stal nečitateľným.

Ultrabook vs mini notebook

Dell Latitude E7240

Porovnanie výšky ultrabooku E7240 oproti mini notebooku E6230

Ako už mnohokrát zaznelo, Dell Latitude E7240 je ultrabook. To znamená, že spĺňa rad špecifík, daných spoločnosťou Intel. Postupom času sa však kritériá menia a s vývojom technológií sprísňujú, takže vznikajú ďalšie požadavky bez toho, aby ale niekto spätne starším ultrabookom mohol ich označenie vziať. Najvšeobecnejšie povedané musí byť ultrabook tenký, ľahký, energeticky úsporný a s dostatočne dlhou výdržou v prevádzke na batériu..

Dell Latitude E7240

Pocitovo pôsobí ultrabook drobnejšie než pri obyčajnom porovnaní parametrov

Keď stroj porovnáme s predchádzajúcou generáciou 12,5" notebooku, čo bol model Latitude E6230, dôjdeme k záveru, že ultrabook Latitude E7240 je na tom z hľadiska fyzických rozmerov dosť podobne. Ľahší je len o pár gramov, hĺbku má menšiu o 1,5 cm a tenší je o obyčajného pol centimetra. Toľko sa dozvieme z parametrov, ale v skutočnosti, keď máme notebooky vedľa seba a môžeme si na ne siahnuť, je rozdiel markantný. Vďaka skosenej konštrukcii sa E7240 zdá pocitovo byť naozaj maličkým.

Užívateľsky výmenná batéria

Dell Latitude E7240

Tenkú batériu možno ľahko vymeniť bez použitia náradia

Vzhľadom k tomu, že ide o ultrabook, je veľmi príjemná možnosť užívateľskej výmeny batérie. Trendom je totiž mať batérie zabudované, čím sa možno ušetrí pár milimetrov a gramov, ale z hľadiska užívateľskej prívetivosti to nie je riešenie, ktoré by väčšinu nadchlo. Dell sa teda aj u ultrabooku Latitude E7240 rozhodol pre riešenie s vymeniteľnou batériou, vďaka čomu môže aj repasovaný stroj dosahovať krásnych hodnôt výdrže,aké majú nové ultrabooky.

Vyskúšajte na vlastnej koži

Dell Latitude E7240

Dell Latitude E7240 môžete vyskúšať u nás na predajni v Šumperku

Pozdáva sa vám tenký strieborný variant alebo by ste využili dotykového ovládania 12,5 "ultrabooku Dell Latitude E7240? Potom sa neváhajte pozrieť na našu ponuku repasovaných notebookov Dell. A ak budete mať cestu, môžete sa zastaviť u nás na predajni v Šumperku a ultrabooky si na vlastnej koži vyskúšať. Ak máte k stroju akékoľvek ďalšie otázky, neváhajte nás kontaktovať – ​​chceme vám poskytnúť všetky informácie, ktoré by ste mohli potrebovať.

Ultrabooky Dell Latitude E7240 skladom