Stanica s dvomi Xeon procesormi - Dell Precision T7600

Stanica s dvomi Xeon procesormi - Dell Precision T7600

Poznáte najvýkonnejší stroj, ktorý u nás v roku 2017 môžete zakúpiť? Iste neprekvapí, že ide o pracovnú stanicu zo série Precision, ktorá je zameraná na tie najnáročnejšie úlohy. Základom pre úspešné spracovanie komplexných projektov, simulácií a analýz, je ako špecializovaný výkonný hardvér, tak nadštandardná spoľahlivosť systému ako celku. A práve to sú oblasti, na ktoré sa konštruktéri stanice Dell Precision T7600 zamerali. Poďme sa na počítač pozrieť trochu bližšie – konkrétne na dvojprocesorový Intel Xeon E5 variant.

Vonkajší dizajn

Dell Precision T7600

Nezvyčajne široká skriňa pracovnej stanice Dell Precision T7600

Samotná skriňa grafickej stanice je dizajnovo podobná nižším modelom Precision T3600 a T5600. Celkovo je však rozmernejšia a ponúka aj niektoré zaujímavé dodatočné prvky. Najskôr ale všeobecne. Čierny case so striebornými madlami na prvý pohľad nijako zvlášť nevyniká, snáď až práve na spomínané madlá v hornej časti, ktoré sú naozaj praktické, a na ktorých použitie sme si ľahko a rýchlo zvykli. Celkovo je konštrukcia dosť pevná a ťažká.

Vnútorný split design

Dell Precision T7600

V priestore za základnou doskou sa skrýva kabeláž, zdroj a disky

Po odklopení bočného krytu skrine nás čaká hneď niekoľko prekvapení. Jedným z najväčších je to, že človek vôbec nevidí napájací zdroj ani disky. Tieto komponenty sú totiž schované až za základnou doskou, ktorá je priskrutkovaná na zelenú prepážku, ktorú by som nazval takým falošným dnom. Pri pohľade cez zadnú mriežku už je ale jasno. Dell toto riešenie nazýva split design a z užívateľského hľadiska ide o veľmi priaznivé a prehľadné usporiadanie s minimom starostí o kabeláž.

Vyberateľný zdroj

Dell Precision T7600

Zdroj je možné vymeniť bez zdĺhavého odpájania káblov

Zo zadnej strany môžeme vybrať napájací zdroj, a to veľmi jednoducho iba stlačením modro označenej páčky a zatiahnutím. Zdroj sa odpojí od dosky, na ktorú je napojená všetka kabeláž. Pri výmene zdroja tak nie je potreba zdĺhavo odpájať všetky káble zo základnej dosky, z diskov, grafík apod. Celý napájací zdroj s výkonom 1300 W je vložený akoby „na výšku“ v priestore za základnou doskou.

Disky ako v serveri

Dell Precision T7600

Mriežku čelného panelu je možné uzamknúť stlačením tlačidla

Podobne jednoducho ako zdroj je možné vymeniť aj pevné disky, ktoré sú schované zase z druhej strany pod čelným panelom. Dostaneme sa k nim ale až po odomknutí čelného krytu jasne označeným tlačidlom, ktoré je za bočným krytom. Znie to možno komplikovane, ale v skutočnosti ide o dobre premyslené a jednoduché riešenie. Po odomknutí tlačidlom môžeme stlačiť posuvník na pravej strane čelnej mriežky a odklopiť ju. Tým sa nám odkryje priestor s ôsmimi pozíciami pre pevné disky.

Dell Precision T7600

Disky sú v zásuvkách a ani u nich nemusíme riešiť kabeláž

Jednotlivé šuplíky môžeme veľmi ľahko vybrať, disky vymeniť a potom opäť zasunúť do príslušnej pozície, podobne ako u serverov. Bez akýchkoľvek problémov s usporiadavaním kabeláže a bez skrutkovania, jednoducho a rýchlo. Zatiaľ čo v spodnej časti sú štyri pozície pre 3,5" disky, nad nimi nájdeme menší priestor pre redukciu, do ktorej možno zasadiť štyri 2,5" disky. Vďaka integrovanému radiču možno úložisko prepojiť do RAID pola typu 0, 1, 5, alebo 10.

Systémy ľahkej výmeny

Dell Precision T7600

K dispozícii sú modro označené systémy pre ľahkú výmenu komponentov bez náradia

Počítač je vybavený systémami pre ľahké odpojenie komponentov bez použitia náradia, čo nepoznáme len z nižších modelov, ale zo strojov značky Dell všeobecne. Pri modeli Dell T7600 sú takto riešené zámky PCI kariet, napájací zdroj, optická mechanika typu slim a krytky modulov RAM pamäte. Disky sú síce výsuvné, ale označené modrou farbou nie sú – predsa len sú uložené v prednej časti, v ktorej si ich nikto s ničím nepopletie.

Prehľadné vnútorné usporiadanie

Dell Precision T7600

Krytie a chladenie procesorov a modulov RAM pamäte

Opusťme už ale skrytý priestor za základnou doskou a vráťme sa späť do zboku otvorenej skrine pracovnej stanice Dell Precision T7600. Tá pôsobí veľmi čistým a usporiadaným dojmom. Ako obidva Xeon procesory, tak moduly RAM pamätí, sú skryté za čiernymi krytkami, ktoré sú v prípade procesorov kovové s aktívnym vetrákom. Pri operačných pamätiach ide len o plastové tunely pre smerovanie prúdu vzduchu z ventilátorov čelného panelu.

Dell Precision T7600

Okolo každého procesora je k dispozícii 8 DIMM slotov

Zaujímavosťou sú tiež dva PCI sloty, umiestnené hore nad procesormi, ktoré rozširujú konektivitu piatich ďalších PCI, umiestnených klasicky v spodnej časti základnej dosky. Tento dvojprocesorový variant modelu Precision T7600 má pripravených 16 DIMM slotov pre moduly RAM pamäte,ktorá môže dosiahnuť celkovej kapacity až 512 GB. Podporované sú aj spoľahlivé serverové ECC RDIMM moduly. Je však potrebné upozorniť, že k dispozícii je 8 slotov pre každý procesor. Ak by ste teda mali v dvojprocesorovom variante osadený iba jeden Xeon, bolo by možné využiť „iba“ 8 slotov.

Technologie Xeon E5 procesorov

Dell Precision T7600

Horné PCI sloty pre druhý procesor

Procesory Intel Xeon zo série E5–2600 môžu mať až po ôsmich fyzických jadrách, celkom môžete mať teda šestnásť Xeon jadier, za čo by sa nemusel hanbiť ani výkonný server. Procesory podporujú rôzne technológie, z ktorých niektoré už poznáte z nižších modelov pracovných staníc Dell s Xeon CPU, napríklad Intel AVX, zaisťujúce pomocou špeciálnych inštrukcií lepší výkon pre technické výpočty. Intel AES zase poskytuje rýchlejšie a bezpečnejšie šifrovanie a dešifrovanie dát, a to podľa štandardov FIPS. Pre dlhšiu životnosť a spoľahlivosť RAM pamäte je prítomná technológia priamo od Dellu s názvom Reliable Memory Technology. Nejde skrátka len o bezmyšlienkovitú snahu dosiahnuť čo najvyššieho výkonu, ale všetko v Precision T7600 je dôsledne premyslené a špecializované na dosiahnutie tohto cieľa.

Profesionálne grafické karty

Dell Precision T7600

High-end grafická karta nVidia Quadro 6000

Dôležitou súčasťou grafickej stanice je prirodzene grafická karta. V tejto oblasti sú využité profesionálne série nVidia Quadro a AMD FirePro. Viac o týchto kartách sa dočítate v samostatnom článku, kde popisujeme rozdiel medzi bežnými a profesionálnymi grafickými kartami. Dvojprocesorové varianty stanice Dell Precision T7600 pojmú až 3 grafické karty súčasne. Tomu zodpovedá aj konektivita zdroja, z ktorého sú vyvedené dva šesťpiny a jeden osempin pre dodatočné napájanie výkonných grafických kariet.

Zaujímavosťou je podpora technológie nVidia Maximus, vďaka ktorej môžu v stroji bežať až dve karty nVidia Tesla. Ide o veľmi drahé karty pre najnáročnejšie výpočty, ktoré neslúžia ako náhrada bežnej grafiky – na odporúčanom modeli Tesla K20 nenájdeme ani žiadny výstup na monitor. Ako je napísané v jednom článku, karta nVidia Tesla je dobrým základom pre superpočítač. Tieto karty u nás však zatiaľ nenájdete.

Praktická rada k inštalácii OS

Dell Precision T7600

Inštalácia ovládača pre radič diskov

Keď sme si teraz stanicu Dell Precision T7600 popísali, môžeme sa pozrieť na jednu problematiku, s ktorou sa stretnete, ak si od nás tento stroj zaobstaráte. Ide o ovládač pre radič pevných diskov – ak si u nás totiž neprikúpite predinštaláciu operačného systému a zahájite potom inštaláciu sami, zistíte, že inštalačný sprievodca systému Windows nevidí žiadny disk, na ktorý by mohol inštaláciu vykonať.

Problém tkvie v ovládači – stačí si teda ovládač na inom zariadení stiahnuť a uložiť, najľahšie na flashdisk. V sprievodcovi inštaláciou systému potom kliknúť na „Načítať ovládač“, vybrať ho z pripojeného USB zariadenia a dokončiť jeho inštaláciu. V základe ide o radič na chipsete Intel C600. Pokiaľ máte v stroji vložený iný PCI radič, na ktorý disky pripájate, je potreba zohnať ovládač pre tento konkrétny typ.

Ten správny nástroj

Dell Precision T7600

Precision T7600 ako ten správny nástroj pre najzložitejši­e úlohy

Či najvyšší rad pracovnej stanice Dell s Xeon E5 a grafikou Quadro potrebujete, to môžete posúdiť len vy sami. Rozhodne totiž nie je pre každého, a ak potrebujete len občas orezať fotku, nie je potreba takto výkonnú stanicu zhotovovať, ale môžete s kľudom siahnuť po lacnejšom riešení. Na druhú stranu, ak denne pracujete v CAD aplikáciách či vykonávate zložité analýzy, je Dell Precision T7600 tým správnym nástrojom, na ktorý sa môžete spoľahnúť.

Pracovná stanica Dell Precision T7600 skladom