Spoľahlivá pracovná stanica - Dell Precision T3600

Spoľahlivá pracovná stanica - Dell Precision T3600

Výber výkonnej pracovnej stanice neradno len tak odbiť. Vzhľadom k vysokému výpočtovému aj grafickému výkonu strojov býva vysoká aj ich obstarávacia cena, a je teda potrebné zvážiť, aký stroj potrebujeme, do čoho sa oplatí investovať a kde možno naopak bezpečne ušetriť. Našou doménou je repasovaná výpočtová technika so zameraním na profesionálne značkové stroje Dell, preto sa dnes bližšie pozrieme na stanicu Dell Precision T3600.

O aký stroj sa jedná

Dell Precision T3600

Ako napovedá samotný názov, jedná sa o stroj, pri ktorom ide o presnosť a precíznosť, preto Precision. Dell vyrába sériu ako počítačov, tak i notebookov Precision, ktoré sú určené na náročnú prácu s grafikou a komplexné CAD projekty. Ostatne, o rozdieloch medzi radom Precision a kancelárskymi strojmi OptiPlex sme už hovorili v jednom z našich videií.

Mnohí už dôverne poznáte model Dell Precision T3500, ktorý sme predávali už v roku 2012. O jeho kvalite svedčí fakt, že je stále hojne predávaný a ani po štyroch rokoch sa nebojíme ponúkať k nemu predĺženia záruky až na ďalšie tri roky. Dnes predstavovaný model Precision T3600 je jeho nástupcom, u ktorého sa tešíme na ďalšie rekordne dlhé obdobie predaja. Poďme sa pozrieť, v čom sa novší model líši.

Porovnanie s predchádzajúcou generáciou

Dell Precision T3600

Na prvý pohľad je zrejmý úplne zmenený dizajn. Nejde len o povrchové kozmetické úpravy, ale máme tu celkom nový case. Zjavnou novinkou sú strieborné madlá pre ľahšiu manipuláciu s počítačom. Predsa len ide o vcelku veľký a ťažký tower, ktorý je rozhodne pohodlnejšie prenášať za tieto úchytky než ho nešikovne držať zospodu. Zmena je tiež v konektivite – T3600 má na hornej časti čelného panelu 4 USB porty, vďaka ktorým môžete ľahko pripojiť potrebné zariadenia. Jeden z nich je rýchly USB 3.0.

Zmeny prebehli aj vnútri stanice. Zachovaný zostáva len pohodlný prístup ku všetkým komponentom bez použitia náradia, vďaka čomu je značne jednoduchšia správa aj servis počítača. Svoje umiestnenia však zmenili niektoré komponenty, ktoré sa presunuli v rámci optimalizácie vnútorného priestoru skrine. Napájací zdroj sa presunul do spodnej časti a jeho výkon sa zvýšil z 525W na 635W.

Dell Precision T3600

Priemerná spotreba, ktorú sme merali u stroja s Xeon Hexa Core procesorom a s grafickou kartou Quadro 2000, vychádza na 157w. Starší Precision T3500, tiež s Xeon Hexa a Quadro 2000, má priemernú spotrebu 147W, nejedná sa teda o žiadny zásadný rozdiel. Len pre predstavu, priemerná spotreba bežného kancelárskeho počítača Dell OptiPlex 790 s Intel Core i5 a bez dedikovanej grafickej karty má priemernú spotrebu 66W.

Posun vo výkone

Dell Precision T3600

Z hľadiska výkonu je zrejmé, že novší model má novšie a výkonnejšie komponenty. Značne rozšírené sú ale aj jeho možnosti navýšenia konfigurácie. Podporovaných je až 64 GB pamäte RAM v štyroch quad channel DIMM slotoch o frekvencii 1600MHz, zatiaľ čo T3500 podporoval najviac 24 GB s frekvenciou 1333MHz. O výpočtový výkon sa môže starať až osemjadrový procesor, grafické karty môžu byť zapojené dve, a to do PCIe x16 Gen 3 slotov, k pripojeniu pevných diskov je pripravené klasické rozhranie SATA, ale aj rýchle SAS pre serverové disky, podporovaný je RAID 0, 1 , 5 i 10 a využiť je tiež možné GPU nVidia Tesla. Skrátka možnosti rozšírenia sú široké a je len na vás, či si vyberiete riešenie pre prácu s grafikou, alebo napríklad stanicu prispôsobenú ako menší server.

Ak sa pozrieme bližšie na procesory, zistíme, že v Precision T3600 beží Intel Xeon. Ide o CPU obdobnej architektúry ako Intel Core, avšak so zameraním na dlhodobú prevádzku v plnej záťaži a na prácu s veľkým množstvom dát. Preto majú Xeony vyššie hodnoty L2 a L3 cache pamäte, než je obvyklé u bežných procesorov.

Profesionálne grafické karty a certifikáty

Dell Latitude E6430

Nie je prekvapením, že grafická karta je u staníc pre prácu s grafikou jedným z kľúčových prvkov. Nájdeme tu karty nVidia Quadro alebo AMD FirePro, ktoré sú značne drahšie ako bežné grafické karty s obdobným čipom. Prečo? Podobne ako pri Xeon procesoroch sú aj grafiky konštruované tak, aby obstáli v najnáročnejších podmienkach každodennej vysokej záťaže a kvôli práci s väčším množstvom dát zvyčajne mávajú vyššie kapacity pamäte, vďaka čomu pracujú rýchlejšie a menej zaťažujú zbernice posielanými dátami. Sú tu ale aj ďalšie rozdiely, predovšetkým v podpore OpenGL a double-precision floating-point výkonu. Táto problematika je tak obsiahla, že sa jej podrobnejšie zaoberáme v samostatnom článku.

Precision T3600 sa chváli certifikáciou ISV (Independet Software Vendor), ktorá zaručuje bezproblémový chod náročných profesionálnych aplikácií. Jedná sa napríklad o Dassault Systemes CATIA, Autodesk Revit, Autodesk Inventor 3D CAD, PTC Creo Pro / ENGINEER Wildfire 4.0, Siemens PLM – NX, a ďalšie. Ak vami používaný softvér túto certifikáciu uvádza, môžete sa spoľahnúť na bezproblémovú kompatibilitu medzi hardvérom Precision T3600 a týmto softvérom.

Podpora viacerých monitorov

Dell Precision T3600

Pre prácu v profesionálnych grafických programoch je obvyklé mať zapojené aspoň dva monitory, čo u Precision T3600 nie je problém.Možnosť viac ako dvoch monitorov tu tiež je, ale záleží potom na konkrétnej grafickej karte. Avšak pozor, aj keď v oficiálnej dokumentácii nájdete, že sú podporované tri monitory, obvykle je potreba pripojiť jeden z nich pomocou aktívneho DisplayPort adaptéra. Ak plánujete využitie troch monitorov, je pred kúpou potreba dobre zvážiť a preskúmať možnosti danej grafickej karty.

U nás v Technimaxe využívame viacero monitorov aj ku každodennej kancelárskej práci a zvykli sme si na ne tak, že už si je ťažké predstaviť efektívnu prácu len s jedným. Čo ešte len pri práci s rozsiahlejšími CAD projektmi, kde sa vyžaduje vysoká presnosť a pracovitosť. Na takúto prácu sa skvele hodí najvyšší rad LCD monitorov Dell UltraSharp. Verné podanie farieb a neskreslené zobrazenie vám pomôžu byť pri práci efektívni a podať výsledky zodpovedajúce skutočnosti.

Technológia pre prácu s operačnou pamäťou

Dell Precision T3600

Medzi zaujímavé podporované technológie patrí Reliable Memory Technology (RMT) priamo od spoločnosti Dell. Viac ako dvojročný prieskum spoločnosti ukázal, že iba jednu šestinu všetkých DRAM + errorov nemožno opraviť a vyriešiť bez výmeny celého pamäťového modulu. To znamená, že zvyšných päť šestín + errorov sa dá vyriešiť bez toho, aby bolo potrebné obstarávať a meniť pamäť. K tomu slúži práve RMT od Dellu.

Klasické ECC pamäte kontrolujú takzvané soft error a pomocou dopočítavanej parity ich za chodu opravujú, aby nedochádzalo k padaniu sw a reštartom. RMT ide o krok ďalej, zaznamenáva, v ktorých blokoch pamäte sa problém vyskytol, prípadne či sa v niektorom bloku vyskytujú chyby častejšie, a či ide o soft alebo hard error. Z týchto údajov potom technológia poskytuje výstup BIOSu, ktorý môže určené bloky pamäte vyradiť a prestať využívať. Vďaka tomu je zaistené, že bude efektívne využívaná iba doposiaľ fuknčná časť pamäte, ktorá nespôsobuje problémy.

Pre bežných užívateľov kancelárskych aplikácií nejde o nič prevratné, ale pri plnom využití profesionálnych pracovných staníc Dell Precision je integrita dát veľmi dôležitým faktorom, a veľkokapacitné pamäťové moduly sú značne drahým komponentom. Technológia Dell Reliable Memory vám ušetrí problémy aj náklady.

Technológia pre prácu s procesorom

Dell Precision T3600

Zaujímavou technológiou sa môžu chváliť tiež procesory, a to Intel AVX – Advanced Vector Extensions. Tá zaisťuje lepší výpočtový výkon pre technické výpočty. Ide o upravenú sadu inštrukcií SIMD pre procesory Intel s rozšírenými registrami, podporou nedeštruktívnej práce s tromi operátormi a ďalšími vylepšeniami v spracovaní dát procesorom. Ak vás zaujímajú podrobnosti, môžete si prečítať viac ako 20 strán dokumentácie v anglickom jazyku.

Technológia pre prácu s grafikou

Dell Precision T3600

Ďalej Precision T3600 podporuje technológiu nVidia Maximus, ktorá umožňuje používať v stroji súčasne profesionálnu grafickú kartu, napríklad nVidia Quadro 5000 pre náročné vykresľovanie grafiky v 3D aplikáciách pri renderovaní a modelovaní, a zároveň mať zapojenú kartu nVidia Tesla, ktorá sa zameriava na výpočtový výkon v zložitých simuláciách a analýzach. Vďaka tomu nebudú musieť všetky výpočty prechádzať cez zbernice k procesoru, ale záťaž bude rozdelená medzi CPU a dve GPU, umožňujúc tak súbežný beh viacerých náročných aplikácií v záťaži.

Technológia nVidia Maximus má za úlohu chytro prideľovať požiadavky na výkon správnej výpočtovej jednotke. Prácu so sieťovými modelmi v CADe tak môže prideliť procesoru, renderovanie grafiky v OpenGL grafickej karte Quadro, zatiaľ čo o dynamické CUDA výpočty sa postará Tesla. Vďaka tomu môžete v jednej chvíli designovať geometriu návrhu v CADu, hodnotiť jeho vzhľad v realtime renderovaného náhľadu a overovať jeho stabilitu a funkčnosť v simuláciách. Všetko súčasne a hneď, bez nutnosti urobiť jednu úpravu a potom v ďalších dvoch krokoch postupne implementovať a kontrolovať ostatné. Treba však dodať, že za tento výkon a rýchlosť i pohodlie práce si nechá riadne zaplatiť ako nVidia, tak používaný profesionálny softvér.

Spoľahlivá pracovná stanica

Dell Precision T3600

Potrebujete spoľahlivý pracovný výkon, o ktorý sa budete môcť oprieť? Nenaleťte na vybrané komerčné parametre, ktorými sa vás môžu predajcovia snažiť zmiasť. Investujte do stroja, ktorý bol skonštruovaný a obsahuje technológie presne pre to, čo od neho potrebujete. Nielen surový výkon, ale predovšetkým špecializovaný výkon na precíznu prácu s profesionálnymi grafickými programami, to je Dell Precision T3600.

Spol'ahlivé pracovné stanice Dell Precision T3600 skladom