So zameraním na bezpečnosť - Dell Latitude E6540

So zameraním na bezpečnosť - Dell Latitude E6540

Notebooky s uhlopriečkou 15,6 "boli dlhú dobu štandardom čo sa týka rozmerov displeja a tým pádom aj celého zariadenia. Dnes už je trend inde a stále žiadanejšie sú tenké ultrabooky s menšou uhlopriečkou. Poďme sa ale pozrieť na Dell Latitude E6540, ktorý je moderným zástupcom 15,6 "notebookov a má rozhodne čo ponúknuť, a to aj v oblasti zabezpečenia vo firemnej sieti.

Zmeny v dizajne a rozmeroch

Dell Latitude E6540

Dell Latitude E6540 je na povrchu strieborný, vnútri čierny

Šasi notebooku Dell Latitude E6540 sa od predchádzajúcej generácie značne líši. Jasne viditeľný je strieborný povrch veka, ktorý prevzali všetky modely z tejto štvrtej generácie. Za zmienku však rozhodne stoja aj celkovo zmenšené rozmery šasi, a to pri zachovaní 15,6 "uhlopriečky a pohodlnej klávesnice aj s numerickou časťou.. Z hľadiska parametrov nie je zmenšenie nijako razantné, ale pri priamom porovnaní notebookov vedľa seba ide o príjemnú zmenu.

Dell Latitude E6540

Oproti predchádzajúcemu modelu došlo k zmene dizajnu ovládacích prvkov

Pri otvorenom notebooku si všimneme niekoľkých drobných zmien oproti predchádzajúcemu modelu Latitude E6530. Ide len o presun notifikačných diód, drobné zmeny dizajnu tlačidiel nad klávesnicou a podobne. Nič zásadné nás neprekvapí, a ak sme boli zvyknutí na rozloženie ovládacích prvkov starších modelov, s Latitude E6540 si nebudeme musieť zvykať na nič nové. Ide skôr o dizajnové a konštrukčné kroky, ktoré smerujú k zjednoteniu s ultrabookmi, ktoré po prvýkrát nachádzame práve v tejto generácii.

Mechanická odolnosť a zabezpečenie

Dell Latitude E6540

Kvalitné pevné šasi chráni pred mechanickým poškodením

Čo sa týka mechanickej odolnosti, ponúka Dell Latitude E6540 šasi vo vyhotovení Tri-Metal, ktoré je samo o sebe testované podľa vojenskej normy MIL-STD-810G. Nejde však o ATG model, ktorý by bol utesnený proti vniknutiu prachu, vody, apod. Ide len o to, že samotné šasi je voči týmto vplyvom odolné – nie je teda z plastu, ktorý by sa pri vysokých teplotách deformoval alebo pri nízkych praskal. Šasi je z hliníka, ocele a zliatin horčíka, vďaka čomu je jeho odolnosť naozaj nadpriemerná. Vnútorné komponenty už sú ale bežné a ako všetka elektronika náchylné na nepriaznivé vonkajšie vplyvy.

Dell Latitude E6540

Po odskrutkovaní základne zo zliatin horčíka vidíme komponenty v kovovom ráme

Pre ochranu najcitlivejšieho komponentu, plotnového pevného disku, je v notebooku zabudovaná gumová izolácia pre tlmenie otrasov a senzor voľného pádu. Ten pri detekcii pádu okamžite zaparkuje čítacie hlavy disku, aby pri dopadu nedošlo k poškodeniu dát. Ide teda o akúsi ochranu, ktorá je lepšia ako žiadna, avšak úplne by som sa na ňu nespoliehal. Aj keď má disk zaparkované hlavy, pri páde mu rovnako hrozí nebezpečenstvo poškodenia. Z hľadiska bezpečnosti aj rýchlosti je teda rozhodne vhodnejšie voliť SSD disky.

Bezpečnosť dát a riadenie v sieti

Dell Latitude E6540

Latitude E6540 je vhodný predovšetkým do firemného prostredia

Zabezpečenie dát je pre Dell veľkou otázkou, ktorú kvôli potrebám firemných zákazníkov usilovne rieši. Väčšinou ide však o softvérové ​​nástroje priamo od Dellu, ktoré v našich podmienkach nie sú natoľko rozšírené. Ide napríklad o softvér Dell Data Protection na zabezpečenie a šifrovanie dát a Dell KACE na evidenciu a správu strojov vo firemnej sieti. Spoločne s technológiou Intel vPro a s oddeleným HW čipom pre ukladanie prístupových údajov, Dell ControlVault, ku ktorým sa nepovolaný nedostane ani pri bootovaní cez Linux či odcudzení HDD, tvoria tieto možnosti zabezpečenia naozaj solídne odolný systém.

Hardvér na vysokej úrovni

Dell Latitude E6540

Základné komponenty sú ľahko prístupné pre výmenu

Po stránke výpočtového výkonu na tom môže byť Dell Latitude E6540 veľmi dobre. Mobilný procesor Intel Core štvrtej generácie zabezpečuje viac než dostatočný výkon pre náročné kancelárske využitie. Vďaka podpore DDR3L (low woltage) pamätí s frekvenciou až 1600 MHz a kapacite 16 GB bude vaša práca ako rýchlejšia, tak energeticky menej náročná, čo zaistí dlhšiu výdrž pri prevádzke na batériu. Batériu je možné jednoducho užívateľsky vymeniť, čo iste poteší. Pevný disk je možné vložiť jeden do internej pozície a druhý do šuplíka miesto optickej mechaniky.

Dell Latitude E6540

Optickú mechaniku možno vymeniť za šuplík s druhým 2,5 "diskom

Ak zvolíme model s dedikovanou grafickou kartou, možno nás prekvapí, že už nejde o nVidia NVS, ako tomu bývalo doposiaľ. Namiesto toho nachádzame grafiky AMD Radeon HD 8790, ktoré si po stránke výkonu vedú veľmi slušne. Stále ide o kancelársky stroj, ktorého cieľom ani nie je vyrovnať sa s mobilnými stanicami Dell Precision, však aj to občasné upravenie fotiek či rýchle odstrihnutie videa by nemal byť žiadny problém. Grafika vykresľuje obraz na 15,6 "displej s HD či Full HD rozlíšením.

Konektivita a možnosť docku

Dell Latitude E6540

Základnú konektivitu bohato rozširuje dokovacia stanica

Notebook Dell Latitude E6540 ľahko zasadíme do dokovacej stanice Dell, ktorú už poznáme z minulosti. Ani konektivita samotného notebooku bez doku však nie je chudobná. Po stranách stroja nájdeme všetky potrebné porty – HDMI aj staršie VGA pre pripojenie monitora, 4 × USB 3.0, sieťový RJ45 konektor, kombinované audio a ďalšie, ako napríklad čítačka bezpečnostných kariet, pamäťových kariet, express card slot pod.

Pohodlný pre užívateľov aj správcov

Dell Latitude E6540

Kontrast medzi svetlým dizajnom E6540 a tmavým E6530

Dell Latitude E6540 je solídny kancelársky notebook, ktorý sa rozhodne nemá za čo hanbiť. Na pohodlnú kancelársku prácu, ktorú sľubuje zabezpečiť, vám bude stačiť ešte po mnoho budúcich rokov. Ak potrebujete kvalitný notebook, na ktorý sa budete môcť spoľahnúť a ktorý bude vo firemnej sieti zabezpečený a ľahko spravovateľný, Latitude E6540 môžeme jedine odporučiť.

Refurbished notebooky Dell Latitude E6540