Skok do vyššej ligy - Dell Latitude E7470 a E7270

Skok do vyššej ligy - Dell Latitude E7470 a E7270

Poďme sa spoločne pozrieť na profesionálnej ultrabooky Dell Latitude série 7000. Nejde o nič menej ako o najvyšší model profesionálnych business strojov, ktoré Dell uviedol do predaja v roku 2016. Ako nové stoja tieto ultrabooky tisíce euro, ako si môžete overiť u aktuálne generácie E7490, ktorá sa predáva v závislosti od konfigurácie až za 1760 €. Ako repasovaný si teraz môžete zaobstarať Latitude E7470, najvyšší model roku 2016, za zlomok pôvodnej ceny, a to bez toho aby ste prišli o jeho prednosti čoby top modelu.

Dell Latitude E7470

Otvorený Latitude E7470 a zatvorený menší model E7270

Zabezpečenie SW, HW i mechanické

Dell sa pri svojej propagáciu ultrabookov série 7000 zameral na jedinečnú kombináciu vysokého zabezpečenia a pôsobivého dizajnu. Pre efektívne šifrovanie je potreba softvérového riešenia, ktoré nie je súčasťou stroja, ale ponúka ho ako priamo Dell, tak mnohí iní. Dôležité je, že hardvér je na firemné úroveň zabezpečenia pripravený, napríklad v podobe procesorov s technológiou Intel vPro.

Dell Latitude E7470

Ultrabooky najvyššej rady majú procesory s podporou Intel vPro

Z hľadiska konštrukcie použil Dell osvedčené odolné materiály, s ktorými sa u top modelov stretávame už tradične. Povrch veka je matne čierny a akoby pogumovaný, pôsobí príjemným dojmom a nie je na dotyk tak chladný, ako hliník pri modeli E7440. Nepríjemné ale je, že na tomto čiernom povrchu ľahko zostávajú odtlačky prstov. Jediným prvkom inej ako čiernej farby sú kovové pánty veka so zadnou lištou. Pevné oceľové pánty veka sú u vyšších radov notebookov Dell už tradične vítaným prvkom.

Dell Latitude E7470

Oceľové pánty veka nepovoľujú a nepraskajú ani po rokoch používania

Subjektívny pocit z použitia

Osobný pocit z použitia ultrabooku Dell Latitude E7270 mám veľmi príjemný. Stroj je malý a tenký, ale pritom v ruke pôsobí pevným a pevným dojmom, čo zaisťujú prémiové materiály. Nikde sa nič neprehýba a nevŕzga, ide naozaj o jeden pevný celok. Neduhom je len už spomínaná viditeľnosť odtlačkov na veku. Klávesnica je v ultrabooku plynule zapustená do šasi, žiadny strmý prechod a vložný zacvaknutie plast. Typ klávesnice je rovnaký u 14" i 12,5" modelu a píše sa na nej dobre, čo je ale vždy o zvyku. Pri manipulácii človek skrátka spozná, že má v ruke top model.

Dell Latitude E7470

Vpravo zapustená klávesnica E7270 v porovnaní s vloženou klávesnicou predchádzajúcej generácie

Významný medzigeneračný skok

Predchodcom recenzovaného modelu sú ultrabooky Latitude E7250 a E7450, ktoré sú o generáciu starší, ale na pohľad veľmi podobné. Zvyčajne je posun vo výkone medzi generácii nepríliš znateľný, avšak tu sa stretávame s výnimkou. E7270 a E7470 majú procesor Intel Core 6. generácie s označením Skylake, ktorý má už kompletnú HW podporu HEVC / h.265 pre 4k video. Operačná pamäť RAM skočila z DDR3 na rýchlejší moduly DDR4. SSD disk z formátu mSATA prešiel v modernejšie M.2. Vďaka týmto trom zásadným posunom môžeme u recenzovaných strojov dosiahnuť znateľne vyšší výkon než predtým.

Dell Latitude E7470

M.2 pamäť pre vyššiu rýchlosť i úsporu miesta

Dostatočná konektivita

Konektivita ultrabooku je dostatočná, po bokoch a zozadu nájdeme 3× USB 3.0, HDMI, mini DisplayPort, RJ-45, čítačku pamäťových kariet, slot na SIM kartu, 3,5mm audio a napájací konektor. Zo spodnej strany potom nájdeme klasický dokovacia port Dell E-family, takže ani pri upgrade na tento model nebudete musieť dock meniť. Zmenou oproti tomu, na čo sme boli doposiaľ zvyknutí, je nemožnosť užívateľsky vymeniť batériu. Pre jej výmenu už bude potreba ultrabook rozskrutkovať.

Dell Latitude E7470

Konektory sú cez celú zadnú stranu a z pravého boku ultrabooku

Top model, ktorý nesklame

Ak hľadáte profesionálnu ultrabook pre prácu, top model roku 2016 vás nesklame. Na výber je 14" Dell Latitude E7470 alebo menšie 12,5" Latitude E7270, ktoré sa líšia len rozmerom, ale výbavu ponúkajú zhodnú. Vďaka skoku v použitých komponentoch dostanete znateľne vyšší výkon ako u predchádzajúcej generácie a môžete sa tak spoľahnúť na dostatočnú rýchlosť i v nasledujúcich rokoch. S našou predĺženou zárukou až na 4 roky ide o investíciu, ktorá sa nestratí.

Dell Latitude E7470

Vďaka dokovaciemu konektoru sa nemusíte zakaždým zdržiavať zapojenia káblov

Ultrabooky Dell Latitude E7470 a E7270 skladom