Representativný ultrabook - Dell Latitude E7440

Representativný ultrabook - Dell Latitude E7440

Zatiaľ čo vo svete novej výpočtovej techniky sú už ultrabooky bežnou praxou, do radov tej repasovanej práve prenikajú prvé modely. Ako už býva zvykom, ide o vyššie rady profesionálnych modelov, ktoré sa nesnažia len vyzerať dobre a pôsobiť tenko, ale stoja si za vysokými štandardmi kvality a spoľahlivosti. Taký je aj Dell Latitude E7440, na ktorý sa dnes bližšie pozrieme.

Nový dizajn

Dell Latitude E7440

Hneď pri prvom stretnutí s týmto ultrabookom od Dellu je zrejmé, že došlo k zásadným zmenám dizajnu oproti starším modelom. Eloxovaný hliník na veku nahradila matná strieborná úprava, ktorá pôsobí kovovejším dojmom. Vďaka nižšiemu profilu a skoseným bočniciam pôsobí ultrabook naozaj tenko a elegantne.

Dell Latitude E7440

Úroveň detailnosti prevedeniamožno pozorovať aj na skrutkách, ktoré vidíme na zadnom paneli s konektormi. Pri bližšom pohľade si môžeme všimnúť, že majú vyhĺbený vzor sústredných kružníc. Keď sa výrobca postaral aj o takýto vcelku nepodstatný detail, ktorého si možno veľa zákazníkov ani nevšimne, môžeme byť v pokoji, čo sa týka podstatnejších prvkov, ktoré o to viac nezanedbal.

Konektory a porty

Dell Latitude E7440

Oproti klasickým notebookom Dell Latitude už u ultrabooku E7440 nenájdeme VGA konektor. Ostatné dôležité porty však zostávajú – 3 rýchle USB 3.0, HDMI, mini DisplayPort, RJ45, kombinovaný audio vstup a výstup a čítačky kariet, pamäťových aj čipových.

Dell Latitude E7440

kombinovaným audio portom sa stretávame už dlhšiu dobu, ale stále sa môže stať, že pripojíme starší mikrofón, ale nezaznamenáme vôbec nič. Pre tieto prípady možno dokúpiť jednoduchú rozdvojku, ktorá rozdelí signály na vstupné a výstupné. Potom by už mal pripojený mikrofón fungovať štandardne. V našom prípade to pomohlo.

Dell Latitude E7440

Veľkým plusom je spätná kompatibilita s dokovacou stanicou Dell E-family. Ak už máte pracovné prostredie s profesionálnym Dell notebookom v dokovacej stanici, môžete ho ľahko vymeniť za novší ultrabook bez toho, aby ste boli nútení meniť čokoľvek ďalšie než len pôvodný notebook za nový. Trochu nešťastné je však umiestnenie dokovacieho konektora až úplne pri zadnej hrany, takže sa zdá, ako by ultrabook visel na krajíčku.

Rozmery a klávesnica

Dell Latitude E7440

Keď ultrabook otvoríme, vidíme, že zo striebornej sa prešlo na čiernu, a to všade. Oproti predchádzajúcemu modelu Latitude E6430 došlo k výraznému zúženiu rámčekov po stranách displeja a nad ním, vďaka čomu má ultrabook celkovo menšie rozmery, nielen čo sa týka výšky, ale aj dĺžky a šírky. Kompaktnejšie šasi pri zachovaní uhlopriečky displeja je vždy vítaným vývojom, ktorý sme zaznamenali už pri modeli E6430 a jeho zmenšeného variantu E6430S.

Dell Latitude E7440

Okolo klávesnice je čierny povrch so soft-touch úpravou, vďaka ktorej sa na ultrabooku príjemnejšie píše. Túto časť recenzie o klávesnici som napísal priamo na ultrabooku Latitude E7440. Ako u všetkého chvíľku trvá, než si človek zvykne na mierne odlišné podmienky ako u externej klávesnice, avšak zvykol som si rýchlo a klávesy sú od seba navzájom dostatočne vzdialené, takže písanie nerobí žiadny problém. Soft-touch povrch okolo klávesnice je pre notebooky všeobecne ideálnym riešením. Na žiadne lepšie som dosiaľ nenarazil.

Touchpad i Trackpoint fungujú podľa očakávania. Touchpad je poziciovaný mierne doľava, aby naňho pri písaní nedoliehala dlaň pravej ruky. Okrem prípadov, kedy som to úmyselne skúšal, sa mi nestalo, že by som na neho dlaňou omylom klikol. Počas práce sa ultrabook nijako nezahrial. Pravda, išlo len o písanie textu a chvíľku v pošte, ale je príjemné nebyť rušený hučaním vetráčika ani vyžarujúcim teplom.

Výmenná batéria

Dell Latitude E7440

Nezvyklou výhodou, ktorá obvykle u ultrabookov nebýva, je možnosť vymeniť batériu Latitude E7440. Kvôli tenkému telu býva obvyklé, že je batéria zabudovaná a nie je možnosť ju vymeniť, čo so sebou prináša problémy s jej životnosťou. Akonáhle sa batéria opotrebuje a stratí svoju pôvodnú výdrž, máte u bežného ultrabooku smolu, a ak výdrž na batériu potrebujete, musíte sa obzerať po celom novom stroji.U Dell Latitude E7440 však jednoducho batériu vyberiete a vymeníte za novú. To je len ďalší z dôvodov, prečo sa tieto stroje hodia k repasovaniu – ich celková životnosť ďaleko presahuje dva či tri roky, ktoré bývajú bežné u lacnej techniky.

Úsporný procesor

Dell Latitude E7440

Ak sa pozrieme hlbšie do vnútra ultrabooku, nájdeme procesor Intel Core štvrtej generácie s označením Haswell. Ten je prítomný v energeticky úspornom, nízkonapäťovom variante s písmenom U za číselným označením. Surovým výkonom je tak procesor len o trochu výkonnejší než klasické Core i5 varianty druhej generácie v Latitude E6420. Do úvahy je ale potrebné vziať ako nižšiu energetickú náročnosť, tak menšie zahrievanie, podporu nových technológií i novší integrovaný grafický čip.

Neštandardný disk

Dell Latitude E7440

Pevný disk je riešený nie celkom štandardným spôsobom, a to síce pomocou modulu mSATA. Jeho vlastnosti sú v podstate zhodné s SSD, ale nejde o 2,5" disk, ale o menšiu kartu s mSATA rozhraním. Pre tú je v Latitude E7440 pripravená redukcia z klasického 2,5" SATA, ktorým možno ultrabook tiež osadiť, avšak nie je ho potom k čomu priskrutkovať, a preto preferujeme riešenie s fyzicky menším pamäťovým modulom, ktorý sa pekne usadí do redukcie. Kapacity mSATA modulov bývajú zhodné s 2,5" SSD diskmi a vcelku podobná je aj ich cena, takže nejde o žiadny zásadný problém.

Ďalšie komponenty

Dell Latitude E7440

Ďalšie komponenty sú už obvyklé a z tých hlavných už vlastne zostáva spomenúť len pamäť RAM DDR3, ktorú možno osadiť v dvoch moduloch o frekvencii až 1600 MHz. Podporované je až 16 GB operačnej pamäte, čo je na ultrabook s integrovaným grafickým čipom viac než dostačujúca. Varianty tohto modelu s dedikovanou grafickou kartou Dell vôbec neponúka.

Porovnanie s podobnými modelmi

Dell Latitude E7440

Porovnať je tento ultrabook možno s mnohými ďalšími modelmi – mohli by sme sa pozrieť na 12" variant rovnakej generácie, ultrabook Dell Latitude E7240, či na 14" notebook zo štyridsiatkovej série, Latitude E6440, ktorý má dizajn nového modelu, ale pritom ide stále o klasicky vysoký notebook, ktorý má navyše jedno USB a VGA, ale zase mu chýba mini DisplayPort. Alebo by sme E7440 mohli porovnávať s predchádzajúcou generáciou, už spomínaným Latitudem E6430, ktorého šasi je vo všetkých rozmeroch väčšie a dizajnovo značne odlíšené.

Nech už sa ale pozrieme na ktorýkoľvek stroj z vyšších radov série Dell Latitude, vždy dôjdeme k prepracovanej konštrukcii, kvalitným materiálom, odolným prvkom a ďalším vlastnostiam, vďaka ktorým Dell dlhodobo drží popredné pozície medzi firemnými strojmi pre každodennú dlhodobú záťaž s minimálnou poruchovosťou.

Záťažové testy

Dell Latitude E7440

Podľa oficiálnej dokumentácie od výrobcu je tento model testovaný ako podľa vojenskej normy 810G, tak záťažovými testami, ktoré zrýchlene simulujú každodenné použitie v priebehu životného cyklu zariadenia. Spomenutý je teplotný test, simulujúci 120 hodín v uzavretom vozidle na priamom letnom slnku, či otváranie a zatváranie veka ultrabooku každých 15 minút počas celej pracovnej doby. Podobné testy sa nám môžu zdať zvláštne, ale keď sa potom so strojom dostaneme do vyhrotenej záťažovej situácie, sme radi, že bolo pri konštruovaní dbané na jeho kvalitu, a že niečo vydrží.

Summa summarum

Dell Latitude E7440

Sčítané a podčiarknuté, ultrabook Dell Latitude E7440 je krásnym a tichým pracovným nástrojom, ktorý sa v súčasnosti radí na vrchol ponuky repasovaných notebookov. Ak hľadáte reprezentatívne IT vybavenia pre obchodných zástupcov či manažérov vašej firmy, ale nechcete vyhadzovať desaťtisíce za nové stroje, elegantný a kvalitný ultrabook Dell je tým vhodným riešením.

Klady Zápory
+ Hliníkové šasi dodáva odolnosť a pekný dizajn - úsporný procesor má nižší výkon
+ Pohodlne veľký 14" displej v ľahkom a tenkom tele - dokovací konektor až u zadnej hrany
+ Užívateľsky výmenná batéria
+ Veľmi tichá prevádzka

Prezrieť si ponuku ultrabookov Dell Latitude E7440