Profesionálne stanice pre náročných - Dell Precision T5600

Profesionálne stanice pre náročných - Dell Precision T5600

Stroje zo série Dell Precision sú konštruované so zámerom obstáť v celodennej vysokej záťaži, a pritom poskytnúť vysoký výkon bez chýb a prerušovania. Pre svoje vlastnosti sa často používajú aj ako serverové počítače, hoci od bežných serverov do racku sa v mnohom líšia. Ak teda hľadáte naozaj silný a spoľahlivý stroj, čítajte ďalej a zoznámte sa s pracovnou stanicou Dell Precision T5600.

Prívetivá konštrukcia

Dell Precision T5600

Hneď z prvého pohľadu môžeme usúdiť, že tento veľký tower nie je zamýšľaný ako kompaktný stroj na stôl, ktorý by šetril miestom. Naopak, Precision T5600 je radšej rozmernejšia a a berie si vo vašej kancelárii viac priestoru, ale na oplátku poskytne zodpovedajúci výkon, možnosti rozšírenia a chladenia.

Príjemné sú dve kovové madlá pre prenášanie, vďaka ktorým je možné s týmito ťažkými strojmi ľahšie manipulovať. Koncoví užívatelia to zrejme príliš neocenia, ale my, kto strojmi častejšie manipulujeme, toto veľmi vítame. Pre užívateľov sú zase príjemné štyri USB porty na čelnom paneli, ktoré sú ľahko prístupné aj keď stanica stojí pod stolom. Užívateľsky prívetivá je tiež vrchná strana skrine, ktorej časť je mierne zapustená, čím vzniká odkladací priestor pre externé disky, kamery a ďalšie zariadenia.

Porovnanie s predchádzajúcou generáciou

Dell Precision T5600

Keď sa pozrieme na počítač v porovnaní s predchádzajúcim modelom Dell Precision T5500, zistíme na jednu stranu zásadné rozdiely, ale na druhú stranu zostáva zachovaný základný koncept spájajúci všetky stroje Precision. Rozdiel je tak v celkovej konštrukcii skrine, ako aj v rozložení vnútorných komponentov a samozrejme tiež v ich výkonnosti. Podporované sú novšie technológie, o ktorých sa zmienime ďalej, ale základom je naprieč generáciami pretrvávajúce zameranie na spoľahlivosť a špecializovaný výkon pre prácu s CAD aplikáciami. Zostáva tiež ISV certifikácia, ktorá zabezpečuje kompatibilitu hardvéru s profesionálnym softvérom napríklad od spoločnosti Autodesk.

Porovnanie s nižším modelom

Dell Precision T5600

Ešte dôležitejšie ako porovnanie s predchádzajúcou generáciou, je skôr porovnanie s nižším modelom rovnakej generácie, strojom Dell Precision T3600. Najpodstatnejšie výhodou T5600 je určite podpora dvoch procesorov, vďaka ktorej môže byť výpočtový výkon zostavy značne vyšší. Rozšírené sú tiež možnosti RAM pamäte, ktorej maximálna kapacita sa zvýšila zo 64 GB v štyroch slotoch na 128 GB v ôsmich slotoch. Ako iste tušíte, ide o štyri sloty na každý procesor. Kvôli tomu je tiež potreba silnejšieho zdroja, ktorý má príkon až 820W. Celkové rozmery skrine však zostali rovnaké ako u modelu T3600.

Usporiadanie kabeláže a jednoduchá montáž

Dell Precision T5600

Vnútorné rozloženie komponentov je prehľadne usporiadané a rozdelené za pomoci inteligentných systémov a oddeľovačov. Značná časť kabeláže je vedená za základnou doskou, vďaka čomu neprekáža medzi komponentmi a nebráni efektívnemu prúdeniu vzduchu. Ide napríklad o vývody zo základnej dosky na čelný panel – tie sú umiestnené na okrajoch, aby kábel mohol viesť za doskou a hneď spoza nej byť pripojený do konektora. Aby sa vám taký kábel po odpojení nestratil, býva ešte po ceste zachytený za kovové pútko, ktorých je po šasi umiestnených viacero.

Dell Precision T5600

Podobne je vedená aj časť kabeláže od zdroja, tam ale nájdeme ešte ďalšie zaujímavé riešenie. Zdroj sa dá totiž jednoducho vybrať bez potreby odpojiť jediný kábel..V spodnej časti je ku skrini primontovaný plošný spoj s konektormi, do ktorého možno zdroj zapojiť, či z neho odpojiť. Všetky zo zdroja vedúce káble idú cez túto prípojku, takže pri novom zapájaní môžeme mať zdroj vysunutý, aby zbytočne nezaberal priestor, a potom ho len jednoducho zasunúť do slotu ako záverečný diel. Toto riešenie mi príde veľmi praktické.

Pre vedenie kabeláže aj úschovu práve nepoužívaných káblov je pripravený rad úchytov, či už kovových priamo na šasi, alebo plastových, ktoré je možné podľa potreby odoberať. Otvorený stroj tak pôsobí čistým a usporiadaným dojmom.

Dell Precision T5600

Vnútro skrine je tiež vybavené niekoľkými systémami pre jednoduchú výmenu komponentov bez náradia. Tie sú označené modrou farbou a ich použitie je veľmi jednoduché, až intuitívne. Môžeme tak jednoducho meniť pevné disky, optickú mechaniku, PCI karty a už spomínaný napájací zdroj. To všetko bez potreby použiť skrutkovač, ktorým by sme mohli v zhone všeličo poškodiť a skrutky postrácať.

Súhrn technológií

Dell Precision T5600

Pre modelový rad Dell Precision Tx600 sú charakteristické aj špeciálne technológie, vďaka ktorým sú stroje vhodné práve na prácu s CAD modelmi a profesionálnym grafickým SW. O nich sme sa rozpisovali už u recenzie pracovnej stanice Dell Precision T3600, takže tu stačí zhrnúť len najdôležitejšie informácie. Ide o technológie:

Podrobnejšie info o týchto technológiách nájdete v recenzii nižšieho modelu Dell Precision T3600.

Odporúčanie

Dell Precision T5600

Pre koho je teda Dell Precision T5600 vhodný? Odporučiť ho možno každému, kto má na starosti zložité komplexné projekty, ktoré potrebuje efektívne spracovávať. Ako sme počuli od jedného z našich zákazníkov, dovolím si parafrázovať: „Keď finálny render beží cez noc a v priebehu sa to zasekne, ráno nie je projekt hotový. Zákazník ďalší deň čakať nebude, nezaplatí mi a ja mám po zákazke.“ Práve pre tieto prípady je tu pracovná stanica Dell Precision T5600 – aby ste sa na stroj mohli spoľahnúť a čas venovať projektu, nie riešeniu problémov s počítačom.

Zoznam profesionálných staníc Dell Precision T5600 skladom