Precízny výkon i spracovanie - Dell Precision M6800

Precízny výkon i spracovanie - Dell Precision M6800

Celý rad notebookov Dell Precision je určený na prácu v oblasti digitálneho dizajnu, CAD modelovaní, analýzy výrobných procesov a obdobných výpočtovo a graficky náročných aplikácií. Recenzovaný modelDell Precision M6800 je momentálne tým najvýkonnejším, čo možno vo svete mobilnej repasovanej výpočtovej techniky zaobstarať. Poďme sa pozrieť, čo ponúka a či je jeho pomerne vysoká cena skutočne oprávnená.

Rozdiely v radoch Dell

Dell Precision M6800

Najprv sa zamerajme na rozdiel medzi jednotlivými radmi značky Dell. Veľmi jednoducho – Precision je na grafiku a CAD, Latitude je na kancelársku prácu a XPS môžeme označiť za herné či multimediálne stroje. Keď sa zaoberáme Precision, máme čo do činenia s tým najnáročnejším segmentom. Rad Precision má totiž za úlohu skombinovať dlhodobú spoľahlivosť, ktorú vyžadujú firemní zákazníci od kancelárskych Latitude, spolu s čo najvyšším výkonom, ktorý je vyžadovaný od herných XPS. Ako to už ale býva, celok je lepší ako len súčet jeho častí, a tak aj notebooky Dell Precision sú viac, než len hybridným spojením Latitude a XPS.

Robustná konštrukcia

Dell Precision M6800

Keď si prvýkrát vezmeme Dell Precision M6800 do ruky, hneď je nám jasné, že nejde o žiadne úsporné orezávatko. Hoci sú použité materiály odľahčené, stále ide o robustný hliník a zliatiny horčíka, ktoré ak majú poskytnúť dostatočnú ochranu a pevnosť, musia niečo vážiť. V kombinácii s veľkým 17,3" displejom tak nie je divu, že sa hmotnosť tejto mobilnej grafickej stanice vyšplhala až nad 3,5 kg. A to ešte nepočítame 240 W napájací adaptér, ktorý k celkovej hmotnosti možno aj pol kila pridá. Je teda zrejmé , že nejde o notebook, ktorý by bol navrhnutý k neustálemu prenášaniu a k práci na cestách, hoci ak máte silný chrbát, môžete ho aj takto využívať.

Prémiový displej

Dell Precision M6800

Osobitnú pozornosť zaslúži displej, ktorý je so svojou už spomínanou uhlopriečkou 17,3" príjemne rozmerný. Dostupné sú varianty s HD+ a Full HD rozlíšením, ktoré sa môžu chváliť panelom typu UltraSharp a antireflexnou vrstvou. Pre dlhodobú prácu ale iste väčšina profesionálov využije možnosti pripojenia dokovacej stanice a externých LCD monitorov, z ktorých prirodzene odporúčame profesionálnú modelovú radu Dell UltraSharp s panelom typu IPS. Viac o technologii IPS sa dočítate u nás na blogu.

Pohodlná klávesnica

Dell Precision M6800

Nad klávesnicou potom nájdeme samostatné tlačidlá pre ovládanie hlasitosti, pod ktorými je rad piatich notifikačných symbolov. Samotná klávesnica je dostatočne priestranná, aby sa na nej dalo pohodlne písať a obsahuje aj jasne oddelenú numerickú časť. Podobne ako u ostatných notebookov Dell môže klávesnica mať tiež trackpoint s ďalšími tromi tlačidlami pod medzerníkom. Celkovo môžeme pri práci na Precision M6800 pociťovať, aká starostlivosť bola venovaná presnej konštrukcii jednotlivých dielov, aby do seba všetko precízne zapadlo a aby sa jednalo o naozaj prémiový stroj.

Bohatá konektivita

Dell Precision M6800

Jednou z výhod fyzicky väčšieho notebooku je dostatočný priestor pre konektory, ktorými sa na Precision M6800 nešetrilo. Nájdeme na ňom všetko nasledujúce: ExpressCard slot, SmartCard čítačku, rozdelené 3,5 mm audio konektory pre vstup a výstup, 4 × USB 3.0, USB / eSATA, HDMI, RJ45, VGA, DisplayPort a samozrejme konektor pre napájanie. Zo spodnej strany je prítomný dokovací konektor, vďaka ktorému môžete konektivitu ešte značne rozšíriť.

Výkonné komponenty

Dell Precision M6800

Keď sa zameriame na komponenty, ktoré sa nachádzajú vo vnútri grafického notebooku Dell Precision M6800, nájdeme to najvýkonnejšie, čo bolo v čase výroby možno do notebooku vložiť. Procesor Intel Core 4. generácie dosahuje až varianty i7 Extreme Edition a brzdiť vás rozhodne nebude. Zaujímavé sú RAM pamäte typu DDR3L, kedy písmeno L značí Low Voltage, teda nízkonapäťovú variantu. Vďaka tomu je na moduloch RAM pamätí znížené napätie z 1,5 V na 1,35 V, a to pri zachovaní rovnakého taktu. Aj táto drobná úspora je dôležitá, pretože s výkonom ostatných komponentov narastá aj ich energetická náročnosť.

Záťažové testy

Dell Precision M6800

Vieme, že technika je len technika a podlieha rôznym vplyvom, ktoré na jej výkon môžu mať negatívny dopad. Aby sme sa uistili, že sú notebooky spoľahlivé tak, ako je od nich pri náročnej práci vyžadované, podrobujeme je záťažovým testom, pri ktorých je procesor aj grafická karta v maximálnej záťaži. Najkratší test trvá 4 hodiny a podľa nameraných hodnôt potom naši technici vyhodnocujú stav každého kusu. Ak notebook nesplní naše štandardy, podnikáme ďalšie kroky a hľadáme príčinu a riešenie. Potom znovu testujeme. Na konci sú len dva stavy – notebook prešiel celým testom a ide do predaja, alebo je chybný a z predaja ho vyraďujeme.

Profesionálna grafika

Dell Precision M6800

Ďalej potom iste stojí za zmienku profesionálna dedikovaná grafická karta nVidia Quadro či AMD FirePro. Ta poskytuje Precisionu M6800 vysoký a spoľahlivý grafický výkon, ktorý možno v prípade nVidie vďaka technológii CUDA využívať aj pre náročné výpočty, ktoré nemusia čakať na pridelenie výpočtového času procesora, ale môžu byť spracovávané GPU. Viac o technológii nVidia CUDA si môžete prečítať na našom blogu.

Zmysluplné technológie

Dell Precision M6800

V BIOSu možno tiež povoliť technológiu nVidia Optimus pre automatické prepínanie medzi grafickou kartou a integrovaným grafickým čipom. Vďaka tomu nie je potrebné zaťažovať dedikovanú grafiku kvôli drobnostiam, ktoré zvládne tá integrovaná, čo vedie k značnej úspore energie, a teda opäť dlhšej výdrži pri prevádzke na batériu.

Zaujímavou technológiou je tiež USB PowerShare, ktoré je možné zapnúť opäť v nastavení BIOSu. Jeden USB port na pravej strane notebooku je označený symbolom blesku, ktorý znamená, že práve tento port možno po aktivácii PowerShare využívať, a to na nabíjanie napríklad mobilného telefónu aj v stave, kedy je samotný notebook uspatý či úplne vypnutý.

Výpočet technológií by sa mohol ťahať dlho, preto už spomeňme len zaujímavosti, ako je napríklad podpora WiGig. Vďaka tomuto 60 GHz štandardu je možné dosiahnuť rýchlosť bezdrôtového prenosu až 7 Gbit / s. Využíva sa preto ako bezdrôtová náhrada DisplayPort či HDMI káblova pre pripojenie k špeciálnej bezdrôtovej dokovacej stanici. Technológia WiGig má však svoje obmedzenia, a to predovšetkým v dosahu tohto signálu. Kvôli vysokej frekvencii sa signál veľmi zle šíri skrz steny či iné pevné prekážky, preto ho možno efektívne využívať skôr len v rámci jednej miestnosti.

Nadštandardné úložisko

Dell Precision M6800

Rovnako ako počítače Dell Precision, aj mobilná stanica M6800 podporuje zapojenie diskov v poli RAID. Vďaka tomu sa môžete spoľahnúť na bezpečnosť vašich dát, ktorú vďaka zrkadleniu budete mať k dispozícii aj v prípade poruchy jedného z diskov. V notebooku Dell Precision M6800 môžete mať až 4 dátové úložiská – interný 2,5" disk; druhý 2,5" disk v easy eject modulu, ktorý možno v prípade potreby ľahko vybrať; tretí 2,5" disk ak si vymeníte optickú mechaniku za šuplík pre disk; a štvrté úložisko je mSATA Mini-Card. Celkovo vzaté tak môže stroj ponúknuť na pomery notebookov veľmi zaujímavé možnosti uloženia dát..

Kompatibilné príslušenstvo

Dell Precision M6800

Výhodou vyšších radov notebookov značky Dell je kompatibilita s originálnym príslušenstvom, predovšetkým už spomínanou dokovacou stanicou. Tá uľahčuje používanie notebooku, pokiaľ ho potrebujete odnášať zo svojho obvyklého pracovného miesta a nechcete sa stále zdržovať s odpájaním a pripájaním káblov. Ak už máte starší model grafického notebooku Dell Precision a chcete iba upgradovať na novší M6800, nemusíte vďaka spätnej kompatibilite zháňať inú dokovaciu stanicu.

Porovnanie s predchodcom

Dell Precision M6800

Porovnávať tento stroj s jeho predchodcami nie je ľahké, pretože ide aj o veľmi výkonné stroje, a ak človek naozaj denne nepracuje v CAD aplikáciách, ťažko môže rozdiel vo výkone posúdiť – a aj potom vždy záleží na konkrétnej konfigurácii. Ani čo sa týka konštrukcie a dizajnu sa mnohé nezmenilo, takže na prvý pohľad by staršiu generáciu M6700 dokázal od novšej M6800 rozoznať len málokdo, ak by nevidel nápis s označením v spodnej časti klávesnice.

Zmeny sa udiali len v generačnom posune komponentov, čo so sebou prináša niektoré nové technológie, ako napríklad vyššie spomínaný WiGig. Dell Precision M6800 tak nie je žiadnym priekopníkom, na ktorom by výrobca testoval nové prvky, a to je dobre. Zákazníkom, ktorí potrebujú tento precízny stroj, ide totiž o spoľahlivosť a stabilný pracovný nástroj.

Špecifické využitie

Dell Precision M6800

Je zrejmé, že mobilná pracovná stanica Dell Precision M6800 nie je určená pre každého. Ak jej špecializovaný výkon na grafické práce a CAD projekty nevyužijete, je zbytočné investovať nemalé prostriedky, ktoré tento stroj stojí, a to aj repasovaný. Naopak, ak sa zaoberáte vyššie zmieneným a potrebujete hardvér, o ktorý sa budete moc bez obáv oprieť, našli ste to pravé.

S nami navyše nezískavate iba HW, ale tiež mnohé nadštandardné služby a garancie, ktorých cieľom je dlhodobo vám poskytovať kvalitnú repasovanú techniku Dell so zárukou a podporou, s ktorou budete čo možno najviac spokojní. Ak potrebujete s výberom techniky poradiť, neváhajte sa na nás obrátiť, radi vám podáme ďalšie informácie podľa vašich požiadaviek.

Precízne notebooky Dell Precision M6800