Nová generácia ultrabookov - Dell Latitude E7250

Nová generácia ultrabookov - Dell Latitude E7250

Medzi repasované ultrabooky sa pomaly dostáva nový modelový rad Dell Latitude E7250. Jedná sa o nasledujúcu generáciu po už dobre známom ultrabooku Latitude E7240, ktorého recenziu nájdete na našom blogu. Poďme sa pozrieť, v čom sa jeho nástupca líši.

Celistvý matne čierny dizajn

Dell Latitude E7250

Vľavo Latitude E7240, vpravo recenzovaný Latitude E7250

Latitude E7250 má so svojím predchodcom totožné rozmery a len o desatinu kilogramu nižšiu hmotnosť, ale napriek tomu ho na prvý pohľad spoznáte. Šasi je prepracované vo viacerých ohľadoch, ihneď však zaujme veko nedotykovej varianty. To vymenilo strieborný lesk hliníka s predelom v hornej časti za jednoliaty matne čierny povrch. Hoci je použitý rovnaký materiál, vďaka rozdielnej povrchovej úprave pôsobí ultrabook E7250 celistvejším a jednoduchším dojmom.

Prepracovaná klávesnica a palmrest

Dell Latitude E7250

Nové spracovanie klávesnice a zapínacieho tlačidla

Po otvorení veka nás čaká prekvapenie v podobe obmenenej klávesnice i palmrestu. Klávesy sú zapustené v bloku a majú medzi sebou skutočné medzery, nielen znížený povrch. Zmenou prešiel aj font klávesnice, aj keď nejde o nijako drastický zásah. Po okrajoch klávesnice teraz zostáva viac priestoru a presunulo sa nám doň zapínacie tlačidlo, čo ale znamená, že klávesnica je užšia. Poznať je to predovšetkým na klávesoch backspace, enter a na pravom shifte.

Ďalej bola zväčšená plocha touchpadu a celkom sa vytratili samostatné tlačidlá pre ovládanie hlasitosti – namiesto toho sú na klávesoch F1-F3 po pridržaní Fn. Vcelku tak ide o pomerne veľa zmien, podľa ktorých by ste model Latitude E7250 od jeho predchodcu rozpoznali, aj keby jeho označenie nebolo napísané v spodnej časti klávesnice.

Konektory po obvode aj zospodu

Dell Latitude E7250

Po stranách E7250 nájdeme rovnaké porty ako u E7240

Keď si nový ultrabook od Dellu prezrieme po obvode, neuvidíme už strieborný rám, ale iba jednoliaty matne čierny povrch. Z ľavého boku vedľa výdychu ventilátora zmizol prepínač bezdrôtových technológií, pre vstup do režimu lietadlo tak budete musieť použiť SW prvky. Čítačka bezpečnostných kariet zostala na svojom pôvodnom mieste.

Na zadnej strane máme bez zmeny konektor pre napájanie, dva USB 3.0 porty, HDMI a RJ-45 pre pripojenie k sieti. Pravý bok potom stále ponúka mini DisplayPort, ďalšie USB 3.0, audio konektor a čítačku pamäťových kariet. Príjemným zistením je prítomnosť dokovacieho konektora zospodu ultrabooku E7250, čo znamená možnosť pripojenia k existujúcim dokovacím staniciam pre Dell Latitude E-family, ktoré ponúkajú mnohé ďalšie konektory.

Nízkonapäťové komponenty pre dlhšiu výdrž

Dell Latitude E7250

Modrý modul RAM pamäte a zelený mSATA SSD disk

Čo sa týka hardvérovej výbavy, žiadne veľké prekvapenie nás nečaká. Ultrabook je dodávaný s procesormi Intel Core i5 až i7 piatej generácie, ktoré nesú označenie Broadwell. Opäť ide o nízkonapäťové varianty CPU, ktoré za číselným označením nesú písmeno U. Vďaka zníženej spotrebe vydrží ultrabook dlhšie pri prevádzke na batériu a neprehrieva sa, na druhú stranu ide vždy o kompromis s výkonom. Na bežné kancelárske práce, aj keď je notebook pripojený cez dokovaciu stanicu k dvom Full HD monitorom, však výkon s prehľadom stačí. Procesorom nechýbajú ani pokročilé technológie Intel vPro pre uľahčenie správy vo firemnej sieti.

Energeticky úsporné sú tiež DDR3L moduly s podporou až 16 GB operačnej pamäte. Ultrabooky sú dodávané už iba so SSD diskami typu mSATA. Oproti platňovým diskom to znamená nižšiu energetickú náročnosť, rýchlejšiu prácu s dátami a menšie riziko straty dát z dôvodu mechanického poškodenia.

Odlišnosti bežnej a dotykovej varianty

Dell Latitude E7250

Vľavo matne čierne veko, vpravo karbónové veko dotykovej varianty

Displej s uhlopriečkou 12,5" delí model Latitude E7250 na dva varianty – klasický matný panel s rozlíšením 1366×768 s antireflexnou úpravou alebo lesklý dotykový displej s Full HD rozlíšením 1920×1080, ktorý je krytý spevneným sklom Corning Gorilla Glass.

Podľa typu displeja sa mení aj veko ultrabooku. Nedotykový variant má matne čierne veko, zatiaľ čo touch verzia je rovnako ako u predchodcu E7240 vybavená vekom z mäkčeného karbónového vlákna. Ak by ste chceli nedotykový displej s vyšším rozlíšením, u tohto modelu ho nenájdete. Môžete ale siahnuť po väčšom 14" modelu Latitude E7450, ktorý už FHD nedotykový variant ponúka.

Precízny business ultrabook

Dell Latitude E7250

Ultrabook E7250 v dokovacej stanici pre Dell Latitude E-family

S hmotnosťou 1,25 kg, vrátane uživateľsky vymeniteľnej batérie, a výškou 2,1 cm je Latitude E7250 naozaj kompaktným a ľahko prenosným ultrabookom. Vďaka použitým materiálom a precíznej konštrukcii ide aj o nadštandardne odolný stroj, ktorý sa len tak nerozláme a nepopraská ani pri každodennom prenášaní a používaní. Ale nato už sme u vyšších radov business strojov Dell zvyknutí. A práve označenie business ultrabook môžeme pre Dell Latitude E7250 s pokojným svedomím použiť.

Business ultrabooky Dell Latitude E7250