Užívateľ: Neprihlásený
Blog / Recenze / Nová generácia ultrabookov - Dell Latitude E7250

Nová generácia ultrabookov - Dell Latitude E7250

Recenze | 26.3.2018 | Ondřej Nawrat

Medzi repasované ultrabooky sa pomaly dostáva nový modelový rad, Dell Latitude E7250. Je to nasledujúce generácie po už dobre známom ultrabooku Latitude E7240, ktorého recenziu nájdete na našom blogu. Poďme sa pozrieť, v čom sa jeho nástupca líšia.

Celistvý matne čierny dizajn

Dell Latitude E7250

Vľavo Latitude E7240, vpravo recenzovaný Latitude E7250

Latitude E7250 má so svojim predchodcom totožné rozmery a len o desatinu kilogramu nižšiu hmotnosť, ale napriek tomu ho na prvý pohľad spoznáte. Šasi je prepracované vo viacerých ohľadoch, ihneď však zaujme veko nedotykový varianty. To vymenilo strieborný lesk hliníka s predelom v hornej časti za jednoliaty matne čierny povrch. Hoci je použitý rovnaký materiál, vďaka rozdielnej povrchovej úprave pôsobí ultrabook E7250 celistvějším a jednoduchším dojmom.

Prepracovaná klávesnice a palmrest

Dell Latitude E7250

Nové spracovanie klávesnice a zapínacieho tlačidla

Po otvorení veka nás čaká prekvapenie v podobe obmenené klávesnice i palmrestu. Klávesy sú zapustené v bloku a majú medzi sebou skutočné medzery, nielen znížený povrch. Zmenou prešiel aj font klávesnice, aj keď nejde o nijako drastický zásah. Po okrajoch klávesnice teraz zostáva viac priestoru a presunulo sa nám do neho zapínacie tlačidlo, čo ale znamená, že klávesnica je užší. Poznať je to predovšetkým na klávesoch backspace, enter a na pravom shiftu.

Ďalej bola zväčšená plocha touchpadu a celkom sa vytratila samostatné tlačidlá pre ovládanie hlasitosti – namiesto toho sú na klávesoch F1-F3 po pridržaní Fn. Vcelku tak ide o pomerne veľa zmien, podľa ktorých by ste model Latitude E7250 od jeho predchodcu rozpoznali aj keby jeho označenie nebolo napísané v spodnej časti klávesnice.

Konektory po obvode aj zospodu

Dell Latitude E7250

Po stranách E7250 nájdeme rovnaké porty ako u E7240

Keď nový ultrabook od Dellu prezrieme po obvode, neuvidíme už strieborný rám, ale iba jednoliaty matne čierny povrch. Z ľavého boku vedľa výdychu ventilátora zmizol prepínač bezdrôtových technológií, pre vstup do režimu lietadlo tak budete musieť použiť SW prvky. Čítačka bezpečnostných kariet zostala na svojom pôvodnom mieste.

Na zadnej strane máme bez zmeny konektor pre napájanie, dva USB 3.0 porty, HDMI a RJ-45 pre pripojenie k sieti. Pravý bok potom stále ponúka mini DisplayPort, ďalšie USB 3.0, audio konektor a čítačku pamäťových kariet. Príjemným zistením je prítomnosť dokovacieho konektora zospodu ultrabooku E7250, čo znamená možnosť pripojenia k existujúcim dokovacím staniciam pre Dell Latitude E-family, ktoré ponúkajú mnohé ďalšie konektory.

Nízkonapäťové komponenty pre dlhšiu výdrž

Dell Latitude E7250

Modrý modul RAM pamäte a zelený mSATA SSD disk

Čo sa týka hardvérovej výbavy, žiadne veľké prekvapenie nás nečaká. Ultrabook je dodávaný s procesormi Intel Core i5 až i7 piatej generácie, ktoré nesú označenie Broadwell. Opäť ide o nízkonapäťovej varianty CPU, ktoré za číselným označení nesú písmeno U. Vďaka zníženej spotrebe vydrží ultrabook dlhšie pri prevádzke na batériu a neprehrieva sa, na druhú stranu ide vždy o kompromis s výkonom. Na bežné kancelárske práce, aj keď je notebook pripojený cez dokovaciu stanicu k dvom Full HD monitorom, však výkon s prehľadom stačí. Procesorom nechýba ani pokročilé technológie Intel vPro pre uľahčenie správy vo firemnej sieti.

Energeticky úsporné sú tiež DDR3L moduly s podporou až 16 GB operačnej pamäte. Ultrabooky sú dodávané už iba s SSD diskami typu mSATA. Oproti plotnovým diskom to znamená nižšiu energetickú náročnosť, rýchlejšiu prácu s dátami a menšie riziko straty dát z dôvodu mechanického poškodenia.

Odlišnosti bežné a dotykové varianty

Dell Latitude E7250

Vľavo matne čierne veko, vpravo karbónové veko dotykové varianty

Displej s uhlopriečkou 12,5" delí model Latitude E7250 na dva varianty – klasický matný panel s rozlíšením 1366×768 s antireflexnou úpravou, alebo lesklý dotykový displej s Full HD rozlíšením 1920×1080, ktorý je krytý spevneným sklom Corning Gorilla Glass.

Podľa typu displeja sa mení aj veko ultrabooku. Nedotykový variant má matne čierne veko, zatiaľ čo touch verzia je rovnako akú u predchodcu E7240 vybavená vekom z mäkčeného karbónového vlákna. Ak by ste chceli nedotykový displej s vyšším rozlíšením, u tohto modelu ho nenájdete. Môžete ale siahnuť po väčšom 14" modelu Latitude E7450, ktorý už FHD nedotykový variant ponúka.

Precízny business ultrabook

Dell Latitude E7250

Ultrabook E7250 v dokovacej stanici pre Dell Latitude E-family

S hmotnosťou 1,25 kg vrátane užívateľsky vymeniteľné batérie a výškou 2,1 cm je Latitude E7250 naozaj kompaktným a ľahko prenosným ultrabookov. Vďaka použitým materiálom a precízne konštrukcii ide aj o nadštandardne odolný stroj, ktorý sa len tak nerozláme a nepopraská ani pri každodennom prenášaní a používanie. Na to už sme ale u vyšších radov business strojov Dell zvyknutí. A práve označenie business ultrabook môžeme pre Dell Latitude E7250 s pokojným svedomím použiť.

Business ultrabooky Dell Latitude E7250

Tento web používa súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.