Mobilná pracovná stanica - Dell Precision M4700

Mobilná pracovná stanica - Dell Precision M4700

Refurbished notebooky Dell Precision M4700 sú súčasťou rodiny produktov Precision, v ktorej nájdeme ako stolové počítače, tak notebooky. Dell ju vytvoril kvôli potrebe profesionálnych strojov, na ktoré by sa odborníci mohli spoľahnúť aj pri dlhodobej vysokej záťaži pri vytváraní digitálneho obsahu, prácu s CAD modelmi, analýzach výrobných procesov a obdobných operáciách. Tomu zodpovedá aj obstarávacia cena týchto nových strojov. Vďaka svojej spoľahlivosti a kvalite sa notebooky Dell Precision skvele hodia pre repasovanie, kedy sa po dvoch až troch rokoch vo veľkých inštitúciách obmenia, ale pritom majú do konca svojej životnosti ešte veľmi ďaleko.

Robustné šasi a materiály

Dell Precision M4700

Teraz už sa ale zamerajme konkrétne na model Precision M4700. Tento 15,6 "notebook je rozmerovo pomerne veľkým zariadením, ktoré aj na pohľad vyzerá, že sa ťažkej práce nezľakne. Odolné šasi je tvorené zliatinami horčíka a upraveným hliníkom. Všetko je precízne vykonané a na pohľad jednoduchý funkčný dizajn dáva poznať, že viac záleží na tom, čo sa odohráva vo vnútri ako na povrchu. Kovové telo účinne odvádza teplo a napomáha tak dvojici ventilátorov, ktoré ochladzujú vnútorné komponenty. Ak nepracujete v extrémnych podmienkach a nie ste k notebookom úmyselne zlí, nemusíte sa mechanického poškodenia stroja Dell Precision príliš obávať.

Klávesnica a displej

Dell Precision M4700

Otváranie notebooku nie je riešené magnetom ani tuhosťou kĺbov, ale klasickými háčikmi s mechanickým tlačidlom, po ktorého stlačení sa veko mierne pootvorí. Pánty potom displej pevne držia v určenej polohe. Klávesnica je roztiahnutá až tesne k okrajom, vďaka čomu môžu byť tlačidla pohodlne veľké, a to vrátane numerickej časti. Jej okolie je tvorené príjemným soft-touch povrchom, podobne ako u kancelárskych notebookov Dell Latitude. Pri práci mimo kanceláriu sa tak bude hodiť predovšetkým externá myš.

Displej notebooku môže byť až s Full HD rozlíšením 1920 × 1080 s panelom Dell UltraSharp. Ako poznáme z klasických LCD monitorov, u série UltraSharp ide o verné podanie farieb a presné vykreslenie obrazu, čo ocenia predovšetkým grafici. Na serióznu dlhodobú prácu si je ale iste potreba zaobstarať kvalitné externé monitory.

Procesor a disky

Dell Precision M4700

Vnútri notebooku nájdeme tretiu generáciu procesorov Intel Core i5 alebo i7, a to aj v najvýkonnejšom variante Extreme Edition, prípadne s podporou technológie Intel vPro pre pokročilú správu vo firemnej sieti. Ponúka sa však otázka, prečo mobilné pracovné stanice nemajú mobilné varianty procesorov Intel Xeon? Inu, majú, lenže mobilné Xeony začali až v roku 2016, takže na ich výskyt v repasovaných notebookoch si ešte nejaký ten piatok počkáme. Skôr než vo výkone je ich prínos v podpore ECC pamätí, ktoré sa dostávajú do najnovších mobilných pracovných staníc.

Dell Precision M4700

Zaujímavosťou je, že Precision M4700 podporuje až 3 interné pamäťová úložiská, ktoré dokonca vie prepojiť do RAID. Ide o primárny 2,5" disk v tele notebooku, druhý 2,5" disk v šuplíku miesto optickej mechaniky a tretiu Mini-Card solid state pamäť. Vďaka tomu je možné aj na samotnom notebooku pracovať s viacerými rozsiahlymi projektmi a uchovávať objemné surové dáta bez toho, aby sme sa museli obťažovať s externými diskami či hľadaním solídneho pripojenia pre prístup do cloudu.

V ďalších oblastiach nás žiadne zvláštne prekvapenie nečaká. Pamäť RAM je klasická DDR3 o frekvencii až 1866MHz a dedikované profesionálne grafické karty nVidia Quadro alebo AMD FirePro – o ich rozdieloch oproti bežným grafikám sa dočítate v našom článku.

Optimalizácia spotreby a certifikácia

Dell Precision M4700

Aby mohol notebook poskytnúť dostatočný výkon a zároveň vydržal čo najdlhšie v prevádzke na batériu, je vybavený technológiou nVidia Optimus, ktorá prepína medzi využívaním integrovaného grafického čipu na procesore a dedikovanej grafickej karty, a to podľa momentálnej záťaže. Už z názvu technológie je zrejmé, že je využiteľná len pri modeloch s nVidia. Notebooky Dell Precision získali, podobne ako pracovná stanica s rovnakým označením, certifikáciu ISV, ktorá zaručuje ich kompatibilitu s profesionálnymi grafickými aplikáciami. Nie je sa tak potreba obávať o správne fungovanie s draho licencovaným softvérom.

Napájanie a konektivita

Dell Precision M4700

Vysoký výkon mobilnej pracovnej stanice nutne vyžaduje tiež dostatočne silné napájanie. V závislosti od konkrétnej konfigurácie je tak vyžadovaný adaptér s príkonom okolo 180W. Ak by bolo potrebné silnejšieho napájania, BIOS vás na to upozorní ešte pred spustením OS.

Dell Precision M4700

Z konektorov po stranách notebooku nájdeme slot na express karty, čítačku pamäťových kariet, audio vstup a výstup, štvorpinový IEEE 1394, dva USB 2 porty, konektor pre napájanie, HDMI, eSATA / USB, sieťové pripojenie RJ45, VGA, DisplayPort a dva USB 3.0 . Aj základná konektivita je teda vcelku široká, navyše je ale Precision M4700 vybavený konektorom pre pripojenie kdokovacím staniciam Dell E-family, ktoré môžete použiť aj s notebookmi Dell Latitude. V oblasti možnosti pripojenia teda väčšina užívateľov určite nebude žiadne možnosti postrádať. Na škodu je snáď len neprítomnosť COM portu, ktorý už je dnes u notebookov naozaj vzácnosťou, ale pritom je po ňom vo výrobnom sektore stále zhánka kvôli diagnostike a servise niektorých priemyselných strojov.

Naše odporúčanie

Dell Precision M4700

Celkovo vzaté je možné notebook Dell Precision M4700 používať ako samostatne stojacu pracovnú stanicu, avšak vzhľadom k 15,6" displeji bude iste pre každého pohodlnejšie, keď si stroj pripojí do dokovacej stanice k dvom veľkým LCD monitorom a externej klávesnici a myši. Pre toho, kto ale príležitostne potrebuje pracovať aj na cestách či mimo kanceláriu a s grafikou to myslí vážne, je Precision M4700 výkonným, spoľahlivým a ľahko prenosným riešením.

Pozrieť si ponuku notebookov Dell Precision M4700