Mini notebook na cesty - Dell Latitude E6230

Mini notebook na cesty - Dell Latitude E6230

Malý kancelársky notebook Dell Latitude E6230u nás nazývame mini notebookom. Hoci nejde o oficiálne označenie, keď sa na neho ale pozrieme a pracujeme s ním, musíme uznať, že mu pasuje. Na rozdiel od ultrabookov nemá slabší energeticky úsporný procesor, ale nie je ani tak tenký, ako je u ultrabookov vyžadované. Každopádne je to však zaujímavý stroj, ktorý si zaslúži našu pozornosť a svoju vlastnú recenziu.

Vhodný na cesty

Dell Latitude E6230

Okrem mini notebookov by sme ho mohli zaradiť aj do kategórie cestovných notebookov, a to opäť vďaka jeho malým rozmerom a nízkej hmotnosti. A naozaj, cestovať s Latitude E6230 je o mnoho príjemnejšie, než s veľkým 15,6" notebookom. Sám mám tú skúsenosť, lebo môj súkromný notebook je práve 15,6" a môj firemný je 12,5" Latitude E6230, teda keď som išiel vlakom do Prahy na školenia, vzal som so sebou firemný Dell a bol som nadmieru spokojný. Dokonca aj na zahraničnú služobnú cestu som ho mohol pohodlne vziať do príručnej batožiny do lietadla a neriskovať tak jeho stratu či poškodenie vo veľkej batožine. Preto môžem 12,5" Latitude E6230 naozaj nazvať cestovným notebookom.

Nezvyčajné šasi

Dell Latitude E6230

Pri podrobnejšom pohľade na Dell Latitude E6230 určite zaujme pevné kovové šasi, ktoré plní nielen funkciu ochrannú, ale aj estetickú. Prevedenie Tri-Metal sa osvedčilo aj v modeloch predchádzajúcej generácie a kombinácia eloxovaného hliníka, oceľových pántov a základne zo zliatin horčíka je naozaj kvalitná a odolná.

Zaujímavým prvkom je presah zadnej časti notebooku za pánty veka, ktorý sa môže zdať nepraktickým a nevhodným, ale kvôli batérii a dokovaciemu konektoru to zrejme inak nešlo. Na druhú stranu má vďaka nemu notebook stabilnú základňu a ani pri displeji otvorenom vo veľkom uhle sa neprevažuje. Zaujímavo a snáď aj trochu vtipne opisuje oficiálna dokumentácia, že ide o stroj pre style-Conscious professionals, teda profesionálov, ktorí majú povedomie o štýle.

Malý displej

Dell Latitude E6230

Displej notebooku má úhlopriečku 12,5" a na dlhšiu prácu je naozaj malý, ako možno od mini notebooku očakávať. Avšak osobne využívam v kancelárii Latitude E6230 už viac ako dva roky, neustále pripojený na dva externé LCD monitory,takže veľkosť displeja ma obmedzuje len na cestách, kde sú ale naopak celkové malé rozmery vítané. Pre občasné vybavenie emailov a zápis poznámok je aj 12,5 "displej dostatočný – veď mnohí tieto veci vybavujú na tabletoch či telefónoch, ktoré síce majú špecificky prispôsobené prostredie, ale displeje ešte značne menšie .

Pohodlná klávesnica

Dell Latitude E6230

Výrobca uvádza, že klávesnica notebooku je odolná proti poliatiu. To znie síce dobre, ale osobne by som to radšej neskúšal. Realita je taká, že v notebooku je kanálik pre odtok vody, ktorým má tekutina vytiecť spodnou časťou pod samotný notebook. Kanálik je však úzky a neverím, že by voda nestačila zatiecť pod klávesy a medzi komponenty. Naviac pokiaľ vylejete na klávesnicu napríklad osladenú kávu či minerálku, rovnako ju budete musieť rozobrať a dôkladne vyčistiť, aby išli klávesy bez problémov stlačiť. Čo do bežnej funkčnosti je však klávesnica v poriadku a možno na nej písať bez ťažkostí..

Možnosti pripojenia

Dell Latitude E6230

V oblasti konektivity ponúka Dell Latitude E6230 vcelku dobrú výbavu, a to dokonca aj s VGA portom, ktorý už u takto malých notebookov zvyčajne nebýva. Monitor či zobrazovacie zariadenia môžeme ďalej pripojiť cez HDMI. Vcelku zvláštna je absencia DisplayPortu, k ktorý však nemajú ani väčšie modely Latitude. Prekvapuje ma to preto, že prevažná väčšina LCD monitorov značky Dell má DisplayPort, rovnako ako ho majú aj všetky kancelárske počítače Dell OptiPlex. Situáciu u notebookov však rieši dokovacia stanica, ktorú v kancelárskom prostredí väčšina zákazníkov upotrebia. Samotný notebook býva potom potreba pripojiť skôr k dataprojektoru alebo veľkej televízii pri schôdzach či poradách, na čo je práve HDMI vhodnejšie.

Vedľa vyššie popísaných výstupných zobrazovacích konektorov nájdeme ešte USB kombinovaný s eSATA, dva USB 3.0 porty, RJ45 pre sieť a napájací a audio konektor. Notebook obsahuje aj slot pre pamäťové karty, 34 mm express karty a čítačku bezpečnostných kariet. Zo spodnej strany je potom dokovací konektor.

Originálne príslušenstvo

Dell Latitude E6230

Ak požadujete kvalitu nielen od samotného notebooku, ale aj jeho príslušenstva, môžete si k nemu u nás prikúpiť originálnu tašku Dell, ktorá váš stroj efektívne ochráni a zároveň je štýlová. Pre plnohodnotné firemné využitie je potreba tiež možnosti pripojenia viacerých externých monitorov a ďalších periférií. To možno ľahko docieliť vďaka kompatibilite s dokovacími stanicami Dell E-family, ktoré značne rozširujú konektivitu notebooku. Pre úplnosť si u nás môžete zaobstarať aj LCD monitory a klávesnicu s myšou, všetko značky Dell.

Osobné skúsenosti

Dell Latitude E6230

Už som písal o svojej osobnej skúsenosti, že na modeli Latitude E6230 robím kancelársku prácu už cez dva roky a párkrát som s ním aj vycestoval. Ak dáte na čísla, môžem uviesť, že notebook aj s batériou má hmotnosť pod 1,4 kg, čo je pocitovo pri prenášaní naozaj príjemné.

Spomenúť však musím aj nedostatky, ktoré som zažil, hoci snáď boli spôsobené softvérom. Po upgradu na Windows 10 som mal s notebookom problémy, systém sa občas po zapnutí nepripojil do domény a nenačítalo môj profil, inokedy zase odmietal spustiť kalkulačku, až som to po niekoľkých márnych pokusoch vzdal, a nakoniec sa kalkulačka niekoľkokrát spustila až napríklad o 10 minút. Všetko ostatné však medzitým fungovalo a nebol zaseknutý celý systém. Problém bol aj s otváraním súborov v exceli cez prieskumníka. Skrátka v tieto krušné chvíle som nebol s notebookom úplne spokojný, aj keď vinu niesol Windows 10 či snáď update miesto čistého preinštalovania. Postupom času sa to ale usadilo, zrejme vyšlo pár aktualizácií systému a ovládačov a dnes už zase všetko funguje úplne bez problémov. S pokojným svedomím tak môžem Dell Latitude E6230 z vlastnej skúsenosti odporučiť

Posledný z mini notebookov

Dell Latitude E6230

Pozrime sa aj na porovnanie s predchodcom a nasledovníkom. Predchádzajúci model je Dell Latitude E6220, ktorý sa nelíši v mnohom – má o rok staršiu generáciu procesora a čipsetu, ale inak je v podstate totožný. Zaujímavejší je model nasledujúci, pretože už nejde o E6240, ako by sa mohlo zdať prirodzené, ale prechádza sa na ultrabook Latitude E7240. Mini notebook novšej generácie tak už v našej ponuke nenájdete, jedine novší ultrabook. Ten už má ale svoje vlastné špecifiká, ktoré niekomu môžu vyhovovať viac, inému menej. Ide napríklad o procesor, ktorý je v novšom E7240 energeticky úsporný, čo so sebou nesie aj drobné zníženie výkonu v porovnaní s E6230.

Vrelé odporúčanie

Dell Latitude E6230

Ako zakončiť recenziu stroja, s ktorým pracujem už tak dlho? Snáď zmienkou, že mám slabšiu konfiguráciu s Intel Core i3, ktorá mi však napriek tomu na pohodlnú prácu na dvoch externých monitoroch plne postačuje. Preto môžem mini notebook Dell Latitude E6230 vrelo odporučiť všetkým, ktorí ho vyžadujú na kancelársku prácu s občasným výjazdom.

Mini notebooky Dell Latitude E6230 skladom