Kvalitný počítač do firmy - Dell OptiPlex 9010

Kvalitný počítač do firmy - Dell OptiPlex 9010

Kancelársky počítač s odmeraným profesionálnym dizajnom, Dell OptiPlex 9010, bez problémov zabezpečí potrebný výkon a spoľahlivosť na mnoho najbližších rokov. Ide o vyšší rad modelu OptiPlex 7010 s treťou generáciou Intel procesorov. Funkčné šasi v piatich rôznych prevedeniach a osvedčené systémy robia z tohto počítača veľmi zaujímavé riešenie pre firemných zákazníkov, ktoré je hojne využívané po celom svete.

V čom vyniká vyšší model

Dell OptiPlex 9010

Skriňa OptiPlex 9010 SFF (dole) a 7010 (hore) je v podstate totožná

Ak už sa v refurbished počítačoch Dell OptiPlex orientujete, viete, že model 7010 je nižším variantom recenzovaného 9010. V čom je teda vyšší model lepší? To je vcelku obtiažna otázka. Podľa oficiálnej dokumentácie podporuje OptiPlex 7010 iba 16 GB RAM pamäte, zatiaľ čo 9010 pojme až 32 GB RAM. Podľa našich skúseností ale nie je problém, aby bežalo 32 GB aj v nižšom modeli 7010. Nie je teda úplne zrejmé, prečo to Dell v dokumentácii takto odlišuje.

Ďalší rozdiel je v podpore RAID polí. Kým 7010 je neumožňuje, 9010 už áno. Zaraziť nás môže rovnaký chipset v oboch modeloch, ktorý RAID podporuje. Obmedzenie je tu v BIOSe, kde u 7010 možnosť RAIDe skrátka nie je. Či je takéto obmedzenie nevyhnutné, alebo skôr len umelo vytvorené, aby Dell vytvoril miesto na trhu pre vyšší model 9010, o tom možno debatovať. Z technického hľadiska sa však zdá, že obmedzenie po HW stránke nie je nevyhnutné.

Dell OptiPlex 9010

Vnútorný priestor je v kompaktnom prevedení efektívne využitý

Nepatrným a celkom iste Dellom daným rozdielom je nemožnosť zakúpiť Blue-Ray optickú mechaniku k OptiPlexu 7010, zatiaľ čo k 9010 už to ide. Reč je o oficiálnej Dell distribúcii. Po praktickej stránke si Blue-Ray môžete dať pokojne aj do staršieho modelu.

Vybrané konfigurácie OptiPlex 9010 podporujú technológiu Intel vPro, ktorá už môže byť pre firmy zaujímavejšia. Ide o sadu integrovaných funkcií, ktoré majú za cieľ uľahčiť správu staníc vo firme. Funkcia však musí byť podporovaná procesorom aj odomknutá výrobcom.

Novo i vo vyhotovení AIO

Dell OptiPlex 9010

OptiPlex 9010 prináša najnovšie tiež AIO vyhotovenie

Počítače Dell OptiPlex 9010 nájdeme v piatich rôznych vyhotoveniach. Základom sú z predchádzajúcich modelov známe USFF, SFF, desktop a tower. Novo však nachádzame All in One prevedenie, a to už nie vytvorené vložením malého počítača do špeciálneho stojana s VESA držiakom LCD monitora. Ide o plnohodnotné AIO, ako ho poznáme z trhu novej techniky.

Toto prevedenie počítača v monitore má svoje výhody aj nevýhody a nejdeme ho buď v dotykovom alebo v klasickom nedotykovom prevedení. Výhodou je určite jednoduchá prenosnosť a čistý tenký dizajn. Medzi nevýhodami však môže byť sťaženie výmeny komponentov a rozšíriteľnosť systému. Ak sa v AIO 9010 pokazí 23" Full HD displej, len tak ľahko ho nevymeníte.

Zaujímavosťou je aj nasledujúca generácia, OptiPlex 9020.Tam už totiž nenájdeme prevedenie desktop, na ktoré sme dlhé roky zvyknutí. Na jeho miesto sa posunulo menšie SFF, ktoré je nasledované skôr najmenším USFF. Od modelu 9020 je však novo k dispozícii ešte menšie prevedenie, pomenované Micro. To je skrátka naozaj malé. Skúsenosti s ním zatiaľ nemáme, avšak podľa dokumentácie po stránke dizajnu, rozmerov, aj vnútornej výbavy vyzerá dobre.

Spoločný dizajn techniky Dell

Dell OptiPlex 9010

Kancelárske počítače a LCD monitory Dell k sebe farebne ladia

Vráťme sa ale k recenzovanému modelu Dell OptiPlex 9010. Ten sa po stránke designu hodí do kancelárskeho prostredia, kde vďaka čiernej a striebornej či šedej farbe ľahko zapadne bez toho, aby rušil. V týchto farbách sú tiež kancelárske LCD monitory Dell, ktoré s OptiPlex 9010 vytvoria profesionálny set. Prepojiť ich ľahko môžete cez DisplayPort, ktorý Dell u svojich zariadení hojne využíva.

Výkonu viac než dosť

Dell OptiPlex 9010

Výkonovo postačia počítače 7010 aj 9010 na kancelárske práce ešte mnoho rokov

Ide o natoľko moderný stroj, že ho nájdeme aj vo veľmi výkonných konfiguráciách, ktoré nám pekne postačia ešte na mnoho rokov. Výkon Intel Core procesorov už ani v nových generáciách nemá výrobca potrebu príliš navyšovať. Nad tým sa zamýšľame v krátkom príspevku na našom blogu.Ostatné komponenty sa vyvíjajú vcelku pomaly a pre kancelársku prácu ich nemusíme príliš riešiť. Ak teda chcete kancelársky počítač na dlhé roky, môžete sa na OptiPlex 9010 spoľahnúť.

Jednoduchá výmena komponentov

Dell OptiPlex 9010

Systémy pre ľahkú výmenu komponentov spoznáte podľa modrej farby

Podobne ako v ostatných stolných počítačoch Dell, aj v OptiPlexe 9010 nájdeme modro označené systémy pre ľahkú výmenu komponentov. Otvoriť skriňu, vymeniť pevný disk, PCI kartu, optickú mechaniku … Žiadna z týchto akcií nevyžaduje ani skrutkovač. Všetko vykonáte ľahko a intuitívne vďaka prehľadne označeným systémom. Týmto prístupom ide Dell v ústrety firemným IT technikom, ktorí zvládnu rutinnú výmenu komponentov za mimoriadne krátky čas.

Podpora RAID 0 a 1

Dell OptiPlex 9010

Do vyhotovenia SFF viac ako jeden 3,5 "HDD nevložíte

Užitočnou je už spomínaná podpora RAID polí, a to verzií 0 a 1. RAID 0 znamená len zlúčenie viacerých diskov do jednej logickej jednotky. Tým sa môže zvýšiť rýchlosť čítania a zápisu, pretože je k dispozícii dvojnásobok čítacích hláv, zároveň ale oba disky musia nabiehať nad správne sektory, aj keď aj to môžu robiť súbežne. Je tu ale nebezpečenstvo, že ak dôjde k poruche jedného disku, znehodnotia sa tým dáta aj na druhom, ktoré zostanú len polovičné a teda nepoužiteľné. V praxi sa skôr naopak jeden disk rozdeľuje na viac logických jednotiek, či už kvôli prehľadnosti alebo oddeleniu systému a dát.

RAID 1 sa nazýva zrkadlenie a robí jednoducho to, že všetky dáta ukladá súčasne na oba dva disky.. Ide teda o zálohu, ktorá je automaticky stále k dispozícii, ak ste ochotní zaplatiť za ďalší disk a mať tak istotu. Ak ide však o 3,5 „disky, tak tých sa dva kusy zmestia iba do najpriestrannej­šieho prevedenia typu tower. Kvôli tomu je využitie RAIDe v OptiPlex 9010 v rozmerovo menších prevedeniach trochu menej účelné. Aj do malého prevedenia SFF však môžeme vložiť redukciu do 3,5 "pozície pre HDD, vďaka ktorej je možné použiť dva 2,5“ disky.

Pracovný nástroj s dlhodobou podporou

Dell OptiPlex 9010

Dell OptiPlex 9010 pre dlhodobé a spoľahlivé fungovanie vo firme

Kancelársky počítač Dell OptiPlex 9010 je bezpochyby vhodným pracovným nástrojom, aj keď úprimne povedané, oproti modelu 7010 neponúka príliš zásadného navyše. Ťaží predovšetkým z dlhoročných skúseností spoločnosti Dell, ktorá sa zameriava na poskytovanie riešení pre firemný sektor. S počítačom tak získavate istotu kvality a spoľahlivosti, za ktorú ručí nielen výrobca, ale aj my.

K týmto repasovaným počítačom sa nebojíme ponúkať rozšírenú záruku až na 37 mesiacov. Prípadnú reklamáciu tiež garantujeme vybaviť najneskôr do piatich pracovných dní. Skúste vybaviť svoje kancelárie značkovou repasovanou technikou s našou podporou. Za dva roky potom môžete sami posúdiť, ako si vedú repasované počítače a ako my.

Refurbished počítače Dell OptiPlex 9010