Dell Precision 7510 a 7710 - mobilné pracovné stanice pre profesionálov

Dell Precision 7510 a 7710 - mobilné pracovné stanice pre profesionálov

Notebooky Dell Precision 7510 a 7710 sú veľkým posunom v mobilných pracovných staniciach spoločnosti Dell. Keďže sa tieto dva modely líšia len v málo oblastiach, predstavíme si oba súčasne a prípadné odlišnosti vypichne. Tým zásadným rozdielom sú rozmery – 7510 je 15,6" notebook, zatiaľ čo 7710 má uhlopriečku 17,3".

Nový dizajn i materiály

Dell Precision 7510

Ak ste oboznámení s predchádzajúcimi generáciami mobilných staníc Dell Precision, čo sú modely M4800 a M6800, iste vás na prvý pohľad zaujme zmena dizajnu. Celé šasi bolo prepracované a boli zvolené odlišné materiály. Na veku nájdeme karbónový vzor, ​​ktorý bol predtým špecifický pre dotykové varianty displejov, ale u Precision 7510 a 7710 ho nájdeme aj u nedotykových variantov. Celkovo je nový model štýlovejší a tenšie, ale s ultrabooky sa nemôže a ani nechce porovnávať. Predovšetkým totiž šasi poskytuje dostatok priestoru pre efektívne chladenie, ktorým sa Dell chváli. To by malo uchladit procesor v turbo móde dlhšie, než boli schopné predchádzajúce modely.

Xeon procesor s podporou ECC

Dell Precision 7510

Konštruktérsky notebook Dell Precision 7510 obsahuje štvorjadrový procesor 6. generácie a vôbec prvýkrát ponúka aj mobilný Intel Xeon v5. Xeony poznáme predovšetkým ako serverové procesory, ktoré bývajú aj v stolových pracovných staniciach. V mobilnej verzii sa s ním tu stretávame prvýkrát a oproti Core i7 prináša v podstate jedinú výhodu – podporuje RAM pamäte typu ECC. Tie dokážu detekovať a odhaliť chyby pamäte, ktoré by bez ECC mohli skončiť pádom aplikácie alebo reštartom systému. Maximálne možno osadiť 64 GB RAM, či už klasické DDR4 alebo ECC DDR4.

Možnosti diskov a grafických kariet

Dell Precision 7710

Úložisko v Precision 7510 môže byť riešené aj veľmi rýchlym PCIe M.2 NVMe diskom. K dispozícii je však aj slot na klasický SATA M.2 disk alebo bežný 2,5" SATA disk. Väčší Precision 7710 ponúka až 3 diskové pozície, a to dva PCIe M.2 sloty a jeden SATA slot pre 2,5" alebo M.2. Užívateľ si tak môže vytvoriť ideálnu kombináciu ultra rýchleho M.2 NVMe disku pre operačný systém a aplikácie, a lacnejšieho 2,5" SSD s vysokou kapacitou na dáta a projekty.

benchmark

Ako u všetkých pracovných staníc, aj u mobilných Precision nájdeme profesionálne grafické karty nVidia Quadro alebo AMD FirePro. Kým Precision 7510 môže obsahovať maximálne kartu M2000M, 17,3" prevedenie 7710 obsahuje silnejšie karty M3000M až M5000M. Vyššie uvádzame bodové porovnanie výkonu podľa benchmarku PassMark. Aj keď najvýkonnejší karta sa zdá byť len zanedbateľne lepší ako M4000M, je tu veľký rozdiel v pamäti. M4000M má 4 GB GDDR5 pamäte, zatiaľ čo M5000M má 8 GB. To môže alebo nemusí hrať úlohu v závislosti od toho, na aké účely je notebook využívaný.

Konektivita s voliteľným USB-C

Dell Precision 7710

Konektivita týchto notebookov je vcelku klasická a dostačujúca. Pre pripojenie monitora je prítomné ako klasické HDMI, tak mini DisplayPort. Dôležitá je prítomnosť dokovacieho konektora E-family pre dobre poznáme dokovacej stanice Dell PR02X a PR03X. Precision 7510 a 7710 môže a nemusí obsahovať USB-C konektor vo verzii Thunderbolt. Ide o voliteľnú výbavu, takže nemožno počítať s tým, že tento konektor má každý kus. Ak USB-C je prítomné, možnosti konektivity sa tým značne rozširujú, pretože cez neho môžeme pripojiť dokovacie stanicie Dell WD15 a WD19, ktoré ponúkajú mnoho ďalších portov.

Certifikované riešenie pre profesionálov

Dell Precision 7710

Dell Precision 7510 a 7710 sú výkonné pracovné stanice s robustnou konštrukciou a zároveň moderným vzhľadom. Dell pri vývoji Precisionov spolupracuje s Adobe, Autodesk, Solidworks a ďalšími, aby zabezpečil maximálnu optimalizáciu hardvéru pre prácu s profesionálnym software týchto spoločností. Vďaka tomu majú Precision certifikáciu ISV, zaisťujúce bezproblémové fungovanie s najpoužívanejšími aplikáciami pre prácu s CAD/CAM. Ak potrebujete profesionálny výkon pracovnej stanice v mobilnom prevedení, notebooky Dell Precision sú tým pravým riešením.

Konštruktérske notebooky Dell Precision skladom