Dell OptiPlex 7080 - viac než len kancelársky počítač

Dell OptiPlex 7080 - viac než len kancelársky počítač

Na sklade pre vás máme prvé kusy počítačov Dell OptiPlex 7080, je preto na čase pozrieť sa, čo nám táto nová generácia PC ponúka. Hoci máme modelový rad OptiPlex zažitý ako kancelárske počítače, 7080 môže byť oveľa viac. Vďaka svojmu výkonu a možnostiam konfigurácie presahuje aj do kategórií herných počítačov, pracovných staníc a PC pre virtuálnu realitu.

Dell OptiPlex 7080

Procesory 10. generácie

Základom OptiPlexu 7080 je procesor Intel Core 10. generácie, čo je pri repasovaných počítačoch v roku 2022 to úplne najnovšie, čo sa dá zohnať. V čase písania článku sa procesory 10. generácie stále ešte predávajú ako nové, takže je možné, že keby ste si kúpili nový PC, mal by rovnaké komponenty, ako repasovaný OptiPlex 7080. Z hľadiska výpočtového výkonu ide teda o veľmi silné počítače, ponúkajúce CPU modely Core i3 (4 jadrá), i5 (6 jadier), i7 (8 jadier) až i9 (10 jadier).

Dell OptiPlex 7080

Rozšírená podpora grafických kariet

V každom z týchto procesorov je integrovaný grafický čip Intel UHD 630, ktorý podporuje až 4K rozlíšenie a pripojenie až 3 monitorov. Zaujímavejšie však je, že Dell ponúka varianty s dedikovanou grafickou kartou, a to pri všetkých prevedeniach. Pri toweri a SFF by nás to ani neprekvapilo, ale maličké Micro s dedikovanou grafikou, to je naozaj zaujímavé. Môžeme ho nájsť so 4 GB Radeon RX 640, ale grafike musí byť prispôsobené aj šasi. Nie je teda možné kúpiť si bežné micro 7080 a rozhodnúť sa, že si doň grafickú kartu vložíme.

Pri väčších prevedeniach už je to našťastie inak. Do SFF je možné osadiť akúkoľvek nízko profilovú grafickú kartu, ktorá si vystačí s napájaním do 75 W skrz PCIe slot. Tower už pojme aj PCIe karty plnej výšky, ale čo sa týka napájania, záleží na zdroji. Tower totiž môže byť dodaný s 260 W, 360 W alebo 500 W zdrojom, pričom naposledy spomínaný už má aj konektor pre prídavné napájanie grafickej karty. Vďaka tomu sa v dokumentácii dočítame, že tower 7080 môže obsahovať až 8 GB GeForce RTX 2070 Super, čo už je veľmi výkonná grafická karta pre prácu aj zábavu. Vidíme teda, že konfigurácia môže dosiahnuť skutočne vysoko nad to, čo bežne považujeme za kancelársky počítač.

Dell OptiPlex 7080

Vysoké kapacity RAM a viacerých diskov

Operačnú pamäť RAM typu DDR4 je možné osadiť až do kapacity 64 GB pri Micro a 128 GB pri SFF a Towere. Micro má totiž len 2 sloty, zatiaľ čo ostatné prevedenie 4. Na dosiahnutie maximálnej kapacity sa teda počíta s využitím 32 GB modulov. Čo sa týka diskov, okrem klasických SATA pozícií sú k dispozícii aj M.2 sloty, a to vždy 2 pre disky a 1 pre WiFi modul. O dostatočnú kapacitu sa teda nemusíte obávať.

Štandardná konektivita

Z hľadiska konektivity má OptiPlex 7080 celkom štandardnú výbavu, teda rad USB 3.2 a USB-C, RJ-45, 2× DisplayPort 1.4, a SFF a Tower potom ešte 2× PS/2 a COM. Ďalšie konektory sú voliteľné, riešené malou prídavnou kartou napojenou na základnú dosku. Takto môžeme získať ďalšie DisplayPort, VGA, alebo HDMI. Ešte viac portov potom poskytnú vložené grafické karty, prípadne iné PCIe karty. Celkovo sú teda možnosti široké, ale bolo by pekné mať aj HDMI vždy priamo na základnej doske.

Dell OptiPlex 7080

Potenciál do budúcnosti

Celkovo môžeme s kľudom povedať, že pokiaľ budete Dell OptiPlex 7080 používať ako kancelársky počítač, nedostatkom výkonu rozhodne trpieť nebudete. Zo širokej škály oficiálne ponúkaných konfigurácií je vidieť, že Dell si je vedomý potenciálu tohto modelu byť niečím viac než len PC na prácu s dokumentmi. Pokiaľ teda potrebujete moderný výkonný počítač s potenciálom do budúcnosti, voľte Dell OptiPlex 7080.

Počítače Dell OptiPlex 7080 skladom