Business-class notebook s novým dizajnom - Dell Latitude E5450

Business-class notebook s novým dizajnom - Dell Latitude E5450

Ste prekvapení, že sa zaoberáme modelom z „päťkového“ radu Dell Latitude? Nejedná sa snáď o nižšiu triedu? Sami uvidíte, že od tejto generácie už nie. Vec sa má totiž tak, že od generácie Exx50 sa totiž šesťkový rad zlúčil s päťkovým, takže napríklad očakávaný E6450 už nenájdeme. Namiesto toho nám Dell pripravil ultrabook E7450 a notebook E5450.

Dell Latitude E5450

Nové šasi notebooku Dell Latitude E5450

Vzhľadom na to, že už nejde o nižšie päťkový rad notebookov, ale o jediný rad klasických business notebookov Dell Latitude, očakávame rovnakej kvality, aké majú šestkovej modely predchádzajúcich generácií, na ktoré sme zvyknutí. Pre lacné domáce použitie má predsa Dell vyčlenenú celú sériu Inspiron, ktorou sa u nás nezaoberáme. Poďme sa teda pozrieť, čo nám notebook Dell Latitude E5450 ponúka.

Inovované šasi

Ihneď si všimneme zmeny dizajnu, ktorý je zhodný s ultrabooky z tejto generácie, modely E7450 a E7250. V nedotykový verzii ide o matne čierne veko s pogumovaným povrchom, ktoré držia na kovových pántoch, pripevnených k čiernej základni. Celé šasi došlo výrazných zmien oproti predchádzajúcemu modelu E6440. Dostali sme tenšie profil s ostrejšími hranami, do ktorého už sa nezmestí optická mechanika – ak ju potrebujete, neostane než zaobstarať externý na pripojenie cez USB. Celkovo je dizajn pomerne jednoduchý a nerušivý.

Dell Latitude E5450

Klávesa enter je zúžená, ale celkovo sa na klávesnici dobre píše

Klávesnicu máme zapustenú, mohli by sme povedať až ultrabookovú. Rozloženie je ale bezproblémové, až na enter, na ktorý príliš miesta nezostalo – ale napriek tomu som ho pri písaní trafil malíčkom na prvýkrát, nie je sa teda potreba obávať. Pretože ide o 14" model, nemáme prítomnú numerickú klávesnicu, kvôli ktorej by sa museli ostatné klávesy nepríjemne smrsknout.

Dell Latitude E5450

Notifikačné diódy zmenili umiestnenie i štýl, povedal by som, že k lepšiemu

Polohu zmenili notifikačné diódy, ktoré teraz nájdeme na prednej hrane. Vďaka tomu už ich nemusia byť dve sady, ako predtým, pretože takto sú viditeľné pri otvorenom i zavretom notebooku. A počas práce sú tak akurát bokom, takže nás neruší poblikáváním hneď pod displejom. Zmeny došlo tiež power tlačidlo, ktoré je guľaté, ale jeho umiestnenie v pravom hornom rohu zostáva. Z boku notebooku zmizol hardvérový prepínač režimu lietadlo, ktorý ale zrejme väčšine užívateľov chýbať nebude.

Konektivita a batérie

Čo poteší, je zachovanie VGA konektora, ktorým sa môžeme s notebookom pripojiť aj k staršiemu dataprojektoru v zasadacích miestnostiach. Mimo VGA je Latitude E5450 vybavený aj HDMI portom, tromi USB 3.0, sieťovým konektorom JR-45 a čítačkou pamäťových kariet. Zo spodnej strany potom nájdeme klasický dokovací konektor E-family, takže pripojenie viacerých monitorov a mnohých ďalších periférií nebude problém.

Dell Latitude E5450

Konektivita je dostatočná vrátane VGA a štandardného dokovacieho portu

Keď už sme na spodnej strane notebooku, všimneme si tiež toho, že si vlastne nevšimneme batérie. Tá už totiž nie je užívateľsky vymeniteľná, ale pre prístup k nej musíme odšroubit celý spodný kryt. Podobne ako u novších ultrabookov, batéria už nie je niečím, čo by sme si dokupovali a len tak menili, ale stala sa jednou z vnútorných komponentov.

Rôznorodé konfigurácie

Dell Latitude E5450

Po zložení spodného krytu máme hneď jednoduchý prístup k najčastejšie meneným komponentom

Aké ďalšie komponenty a čo v oblasti výkonu nám môže tento business model ponúknuť? Procesory Core i3 až i7 štvrtej až piatej generácie, až 16 GB RAM, dedikovanou grafickou kartou GeForce 840M a 14" displej dotykový či klasický s až Full HD rozlíšením. Rozpätie možných konfigurácií je veľmi široké a v najvyššej zostave môžete očakávať skutočne solídny výkon.

Rozšírené zabezpečenie

Vo firemnej sfére je úplne zásadné ochrana dát, či už v zmysle prevencie ich poškodeniu, alebo prípadného odcudzeniu a zneužitiu. Preto Dell ponúka rad nástrojov, ktorými bezpečnosť zvyšuje. Medzi oficiálnymi ovládačmi na webe Dellu tak nájdeme aj sekciu Dell Data Security, kde sú k stiahnutiu nástroje pre šifrovanie a zabezpečenie dát. Dell Control Vault zase zabezpečí prístup pomocou čítačky odtlačkov prstov či čipových kariet, a to kontaktných cez integrovanú čítačku aj bezkontaktných cez NFC.

Dell Latitude E5450

Zabudovaná čítačka bezpečnostných kariet je označená písmenami SC (Security Card)

Pre fyzickú ochranu dát pred poškodením potom slúži ako odolná konštrukcia notebooku, tak senzor voľného pádu, ktorého úlohou je zaparkovať čítacej hlavy pevného disku skôr, než dôjde k vplyvu a otrasu, ktorým by sa platne disku mohli poškodiť. Dell sa snaží urobiť pre bezpečnosť dát maximum, ale v tejto oblasti rovnako vždy záleží najviac na užívateľovi a jeho uvedomelosti.

Prozákaznická modernizácia business triedy

Dell Latitude E5450

S dokovacou stanicou môžete po práci notebook ľahko zbaliť bez potreby odpájania sústami káblov

Notebook Dell Latitude E5450 prináša výrazne zmenené šasi a modernizuje biznis triedu klasických notebookov. Dell však počúva svojich firemných zákazníkov a zachováva tak VGA konektor aj port pre dokovaciu stanicu. Hoci sme prišli o možnosť ľahkej výmeny batérie, šasi sa príjemne upriamilo a zachovalo si precízne spracovanie a odolnosť. Novšie procesory a grafické karty potom zase o kúsok posúvajú výkon, ku ktorému Dell pridáva rozšírené zabezpečenie pre čo najefektívnejšie použitie vo firemnom prostredí. Skúste Latitude E5450 na vlastnej koži a napíšte nám k nemu vaše vlastné hodnotenie.

Business-class notebooky Dell Latitude E5450 skladom