Slovenské klávesnice vo všetkých notebookoch aneb koniec nálepiek

Slovenské klávesnice vo všetkých notebookoch aneb koniec nálepiek

Veľmi dlho sme pripravovali a ladili interné procesy tak, aby sme vám boli schopní zaistiť v každom notebooku skutočne slovenskou klávesnicu bez akýchkoľvek nálepiek. Dlhé čakanie je teraz u konca. Odteraz sa už môžete spoľahnúť, že každý u nás zakúpený notebook dostanete s plne slovenskou neprelepenou klávesnicou.

Ako sa to robieva

Pretože repasované notebooky pochádzajú z rôznych krajín EU, majú tiež rôzne jazykové varianty klávesníc. Otázkou je, ako sa s tým ktorý dodávateľ vysporiada, a čo všetko zákazník znesie. Poďme sa pozrieť na najčastejšie spôsoby, akými dodávatelia repasovaných notebookov klávesnice rieši:

1. Nerieši vôbec – Ako notebook zohnali, tak ho predávajú ďalej, bez toho, aby klávesnicu riešili. Vy tak pri každej objednávke hráte lotériu, aká klávesnica zrovna v notebooku bude. Príde vám česká, ktorú hravo zvládnete, pretože má väčšinu znakov veľmi podobne ako slovenská, alebo dostanete maďarskú a budete si pri písaní trhať vlasy? Našťastie už dnes nie je mnoho dodávateľov, ktorí by to až tak neriešili – pretože zákazníci už u nich jednoducho prestali nakupovať.

notebooková klávesnica

Prečo je M pod P? Táto cudzojazyčná klávesnica má ku všetkým cudzím nápisom a znakom ešte navyše rozloženie AZERTY.

2. Prihodí prelepky – Tento prístup už tiež nie je príliš častý, ale pre dodávateľa je veľmi jednoduchý. Ku každému notebooku jednoducho prihodí arch s prelepkami, nech si to zákazník polepia, či chce. Vy potom s pinzetou skúmate, kam ktorý znak asi nalepiť a nakoniec zistíte, že pár ich máte nakrivo a iné nedrží, pretože ste klávesnicu vopred neodmastili. Z hľadiska zákazníka je aj toto riešenie len málo kedy prijateľné.

notebooková klávesnica

Tu to máte a popasujte sa s tým.

3. Prilepí slovenských znakov – K aktuálnej jazykovej sade, ktorá je na klávesnici z výroby natlačená, vám dodávateľ pridá nálepky sa slovenskými znakmi. Klávesnicu tak možno nazývať poslovenštěnú, ale stále veľmi záleží na pôvodnom jazyku. Keď je pôvodná anglická a iba sa tam pridajú naše znaky, je to vcelku únosné riešenie, ale ak máte pôvodnú švédskú, a ešte na nej pridáte slovenčinu, bude to veľmi neprehľadné.

notebooková klávesnica

Niekde sa niečo prelepí, má to iný font, občas to prečnieva, niekedy sa to odrbe a zamedzí to podsvitu.

4. Prelepí cudzie znaky – Časté riešenie, ktoré sme ešte minulý rok tiež prevádzkovali. Prelepka je vždy cez celú klávesu, takže skryje pôvodné cudzojazyčné znaky a vidieť zostanú iba natlačené slovenské. V tomto prípade veľmi záleží na vyhotovenie nálepiek. Existujú totiž univerzálne, ktoré ale nemusia rozmerom dobre sadnúť na všetky typy klávesov. Preto sme si už dávno vytvorili vlastný grafický návrh na klávesnice notebookov Dell a nechali sme si prelepky robiť na mieru. Problém je ale u podsvietených klávesníc, kde prelepená tlačidla nesvieti. Ide teda o riešenie prijateľné, ak sa dobre vykoná, ale nie ideálne.

notebooková klávesnica

Naše skôr používané prelepky na mieru, solídne, ale bráni podsvitu.

5. Pretlačí pôvodný jazyk – Niektorí dodávatelia si za účelom zmeny jazyka klávesnice zaobstarávajú špeciálnej tlačiarne, ktorými celú klávesnicu pretlačí. Všetko potom záleží na použitej technológii, farbách a grafickom návrhu. Ak sa všetko zadarí a poctivo vyladí, môže byť výsledok pekný – celá klávesnica bude vyzerať jednotne, na všetkých klávesoch len požadované znaky, čierna všade rovnako čierna, biela rovnako biela a všetko v jednotnom fontu. Problém je len ten, že pôvodne podsvietená klávesnica touto pretlačou príde o podsvietenie, prípadne bude podsvietenie veľa utlmené. Záleží, ako sa kto s grafikou trafí do pôvodných znakov, čo niekde je možné, inde zase nie. Ide teda o vhodné riešenie, ale iba pre nepodsvietené varianty klávesníc.

notebooková klávesnica

Cele pretlačená verzia klávesnice bez podsvietenia, niekde možno vidieť slabý obrys pôvodného znaku.

6. Odstráni pôvodný povrch a natlačí nový – Konečne sa dostávame k tomu, čo sme tak dlho ladili a vyvíjali. Podsvietené cudzojazyčné klávesnice na jednom stroji zbavíme kompletne celého povrchu, takže zostanú len čistá priesvitná tlačidla. Na tá potom druhým strojom nanesieme a vytvrdíme novú grafiku. Týmto spôsobom vznikne jednotná celistvá klávesnica s iba slovenskými znakmi, ktoré pri zapnutom podsvietenie správne presvitajú. Ide o najnákladnejšie, najzdĺhavejších a technologicky najnáročnejšie riešenie, ale zároveň jediné, ktoré poskytne zákazníkom plne slovenské podsvietené klávesnice bez kompromisov. A ako dobre viete, o vás, našich zákazníkov, nám ide predovšetkým.

notebooková klávesnica

Plne slovenská klávesnica vrátane podsvietenia všetkých znakov.

Bez kompromisu nových originálnych klávesníc

Teoreticky by sme mohli pridať ešte ďalšiu možnosť, a to kupovať všetky klávesnice pre všetky notebooky úplne nové, originálné slovenské podsvietené. Ale jedna taká klávesnica stojí okolo 35 €, čo je suma, o ktorú si žiadný predajca repasov nemôže len tak navýšiť cenu notebookov.

Ale je tu jeden zaujímavý fakt, ktorý hrá v prospech nášho prístupu dokonca aj pred úplne novú originálnu verziou klávesnice. U novších modelov už totiž Dell nerobí zvlášť slovenskú a českú klávesnicu, ale SK aj CZ znakov kombinuje a tlačí ako jeden jazykový set. Oba tieto trhy sú zrejme pre Dell príliš malé a jazyky sú si príliš podobné, takže sa neoplatí investovať do samostatných variantov klávesníc. My sme si ale grafiku sami vytvorili, a tak od nás aj novšie modely dostanete v čisto slovenské variante, ktorú v origináli ani nezoženiete.

Garancia slovenčiny zadarmo, garancie podsvietenie za príplatok

Aktuálne vám zadarmo prinášame garanciu, že všetky notebooky od nás budú mať slovenskú klávesnicu bez nálepiek (variant č. 5). Niekedy budú klávesnice podsvietené, inokedy nepodsvietené, ale vždy kompletne slovenské. Ak ale chcete mať istotu, že dostanete notebook s podsvietenou slovenskou klávesnicou (variant č. 6), môžete si novo v konfigurátore za príplatok zvoliť položku Garancia podsvietené slovenské klávesnice v notebooku. Za symbolickú cenu tak budete mať istotu slovenské plne podsvietené klávesnice.

Vyberte si notebook so slovenskou klávesnicou