10 tipov, ako vybrať vhodného dodávateľa

10 tipov, ako vybrať vhodného dodávateľa

V predchádzajúcom článku o význame predaja refurbished výpočtovej techniky som spomenul 10 tipov, ako vybrať vhodného dodávateľa. Skúste sa najprv zamyslieť nad tým, čo od neho čakáte, až potom si prečítajte stručný výpočet tipov a sám zhodnoťte, či sa vaša predstava líši od tej mojej.

1.Tip: SKLADOVÉ HOSPODÁRSTVO

Vyberajte dodávateľa s vlastným skladom, ktorý vie tovar dodať okamžite.

Nie je nič horšie, než sľúbiť zákazníkovi dodávku a čakať, kedy dodávateľ tovar dodá. Nechcete si predsa kaziť svoje dobré meno len vďaka neschopnosti svojho budúceho obchodného partnera.

2.Tip: OSOBNÁ NÁVŠTEVA

Myslíte to s businessom vážne? Chcete budovať spoluprácu, ktorá sa vám dlhodobo oplatí? Navštívte partnera osobne, nechajte si tovar u dodávateľa predviesť, náhodne si vyberte niektoré kusy na vyskúšanie. Kvalita repasovanej techniky sa môže výrazne líšiť. Solídny partner vám toto rád umožní.

3.Tip: ZDIEĽANIE KNOW-HOW

Plánujete predávať repasovanú techniku, ale na špičkovej úrovni ste sa jej ešte nevenovali? Nevadí! Váš nový partner by vám mal poskytnúť know-how, ktoré vám pomôže existujúcim zákazníkom repasovanú techniku prezentovať a nových zákazníkov osloviť. Vhodný distribútor by vám mal ponúknuť marketingovú podporu, ako sú letáky, XML feedy, katalógy, fotky alebo napríklad cenník.

4.Tip: KOMISIA A ZAPOŽIČANIE TOVARU

Máte kamennú pobočku, kam chodia zákazníci? Správny distribútor by vám mal ponúknuť komisionálny predaj s možnosťou vrátenia tovaru. Budete tak môcť tovar zákazníkom fyzicky predviesť alebo aj zapožičať do ich prevádzky.

5.Tip: PLATBA AŽ PO DODANÍ

Bojujete s cash-flow? Požadujte od svojho dodávateľa odber na kredit s platbou prevodným príkazom po dodaní tovaru. Každý solídny partner vás po niekoľkých realizovaných obchodoch rád podporí aj v tejto oblasti.

6.Tip: TOVAR NA OBJEDNÁVKU

Zúčastňujete sa výberových konaní alebo mávate dopyt na presne špecifikovanú konfiguráciu? V segmente repasovanej techniky je výber zvyčajne obmedzený, a ak váš zákazník požaduje niečo špecifického, požadujte po vašom dodávateľovi, aby vám požadovanú techniku na objednávku zaistil. Pokiaľ sa jedná o väčšie množstvo, určite to dokáže.

7.Tip: PRENÁJOM TECHNIKY

Premýšľali ste niekedy, alebo dokonca realizovali prenájom výpočtovej techniky? Refurbished technika je k realizácii tejto služby ideálna. Hľadajte dodávateľa, ktorý má s touto službou skúsenosti a podporí vás.

8.Tip: RIEŠENIE REKLAMÁCIÍ

Predstavte si, že sa vám u vašich zákazníkov podarí prekonať počiatočnú nedôveru k repasovanej technike a tovar objednajú. Vy ho dodáte, ale zákazník bude nútený tovar kvôli závade reklamovať. Nastáva ideálna príležitosť sa pred zákazníkom zviditeľniť. Spoľahlivý partner vybavuje reklamácie obvykle obratom a priemerná doba vybavenia reklamácie je u najlepších distribútorov repasovanej techniky pod 3 dni.

9.Tip: ZÁRUKA

„A čo záruka?“ Túto otázku vám iste bude klásť aj váš zákazník. Pripravte sa na ňu! Váš dodávateľ by mal mať štandardnú záruku minimálne 1 rok s možným predĺžením na 3 roky. Je fajn ponúknuť lepšie služby ako u techniky novej a ešte k tomu za nižšiu cenu. Súhlasíte?

Ak si nie ste istí, či je partner seriózny, základným vodítkom môžu byť recenzie koncových zákazníkov na portáli Heureka. Pozrite sa na recenzie dodávateľa, s ktorým jednáte a pýtajte sa sami seba: „Chcem mať od zákazníkov tiež také recenzie?“

10.Tip: GARANCIA POZÁRUČNÉHO SERVISU

Chcete zákazníkom pomáhať? Ponúkať im trvalú hodnotu? Udržať si ich čo najdlhšie? Určite ste boli niekoľkokrát nútení riešiť opravu dodanej techniky aj po skončení záruky. Odpovedal vám dodávateľ, že diel sa už nevyrába, alebo je príliš drahý? U repasovanej techniky to tak byť nemusí. Ak vyberiete dodávateľa, ktorý sa špecializuje na jediného výrobcu (jedinú značku), budete mať istotu, že vám diel dodá aj po skončení záruky, a to buď zadarmo, alebo za symbolickú cenu. Čo na to asi povie váš zákazník? Určite to môže byť jeden z dôvodov, prečo u vás rád mine ďalšie peniaze.

11.Tip: BONUS

Nakoniec som ešte pripravil tip číslo 11, ako bonus. Ak pracujete v IT, iste viete, že v dnešnej dobe je nutná špecializácia. Nemôžete sa vyznať vo všetkom a dodávať všetko a pre všetkých. Ak sa teda objaví technický problém u dodaného repasovaného stroja, čo s tým? Môžete hodiny bádať, alebo sa obrátiť na svojho dodávateľa. Ak distribútor predáva rôzne značky techniky, nie je logicky možné, aby mal dostatok informácií ku všetkým radom a produktom, a to aj skôr dodaným. Pokiaľ ale zvolíte špecialistu na konkrétnu značku, budete mať istotu, že „vás v tom nenechá“.

Bojujete stále s tlakom zákazníkov na nižšiu cenu? V ďalšom článku vám poskytneme ešte niekoľko argumentov, ako tomuto tlaku čeliť. Chcete predsa za svoju prácu dostať zaplatené!

Ako predávať za vyššiu cenu